W nieruchomości warto inwestować od 10-20 proc. swojego portfela

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 27-11-2006, 16:35

Dobrze wpływa to na zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego - powiedział Gaston Brandes z Franklin Templeton Investments.

W nieruchomości warto inwestować od 10 do 20 proc. swojego portfela. Dobrze wpływa to na zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego - powiedział w poniedziałek podczas spotkania z dziennikarzami Gaston Brandes z Franklin Templeton Investments.

Podkreślił, że chodzi o płynne inwestycje w nieruchomości, a więc bez uwzględniania własnego domu czy mieszkania.

Według przedstawianego w październiku raportu CapGemini i Merrill Lynch, nieruchomości (poza własnym domem) stanowią 16 proc. inwestycji osób zamożnych. To więcej niż inwestycje w gotówkę i depozyty bankowe (które stanowią 13 proc. wszystkich inwestycji).

Brandes powiedział, że coraz popularniejsze na świecie stają się inwestycje w tzw. REITs (Real Estate Investment Funds), czyli notowane na giełdzie fundusze nieruchomości. Inwestują one w budynki zarówno biurowe, jak centra handlowe czy - nawet - więzienia. Obecnie takie zagraniczne fundusze są także dostępne w Polsce.

REITs inwestują prawie całość aktywów w nieruchomości, a inwestorom wypłacają dywidendę, stanowiącą od 90-100 proc. zysków z wynajmu nieruchomości i handlu nimi. Nie zajmują się deweloperką.

Jak wskazują dane Franklin Templeton w okresie trzyletnim zwrot z inwestycji w REITs był, z wyjątkiem Francji, wyższy niż dochody z inwestycji w dziesięcioletnie obligacje rządowe.

Inwestycje w fundusze nieruchomości są stabilne - podkreślił Brandes. Fundusze kupujące akcje spółek zarządzających nieruchomościami inwestują w ok. 20 krajach, gdzie działają tego typu spółki.

Z tego względu, że cykle koniunkturalne na rynku nieruchomości są różne dla różnych krajów, dywersyfikacja inwestycji pozwala uniknąć negatywnych konsekwencji bessy na pojedynczym rynku. Brandes dodał, że korelacje koniunktury nawet między sąsiednimi krajami, jak Belgia i Holandia czy USA i Kanada, są niskie, choćby ze względu na różne przepisy prawa dotyczące nieruchomości.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Ocenia się, że inwestycje w nieruchomości pod względem ryzyka są pomiędzy inwestycjami w obligacje a inwestycjami w akcje. Brandes dodał, że realistycznie można oceniać, iż stopa zwrotu z inwestycji w fundusze nieruchomości będzie w nadchodzących latach wynosić od 10 do 15 proc. rocznie.

W Polsce aktywa zarejestrowanych w naszym kraju funduszy nieruchomości wynoszą ok. 2 proc. wszystkich aktywów funduszy inwestycyjnych. Na ogół są to jednak fundusze zamknięte. W październiku przedstawiciele Fortis Investments informowali o wprowadzeniu na polski rynek pierwszego otwartego funduszu nieruchomości, którego jednostki można kupić i sprzedać w dowolnym momencie.

Z prognoz przedstawionych przez FI wynika, że na rynku nieruchomości ceny będą rosły. Większość stolic europejskich - w tym Warszawa - jest w tej fazie cyklu rynkowego, podczas której ceny rosną z powodu zwiększonego popytu.

W 2005 r. całkowita kwota inwestycji różnych funduszy w nieruchomości wyniosła w Europie 140 mld euro, co oznacza wzrost o 40 proc. w porównaniu z 2004 r. Przynajmniej podobnego wzrostu oczekuje się w 2006 r. Popyt wynika z zainteresowania m.in. funduszy emerytalnych, niemieckich funduszy inwestycyjnych i funduszy private equity.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane