W obrębie dzielnic różnice też są znaczne

Szymon Junglewicz
opublikowano: 21-04-2009, 00:00

Częstotliwość zawierania transakcji zakupu lokali umiejscowionych w poszczególnych dzielnicach wskazuje również ich popularność. Dlatego nasza mapa, oprócz wartości mieszkań w różnych rejonach miasta, pokazuje również obszary o szczególnej aktywności na rynku mieszkaniowym.

Wizualizacja graficzna, którą prezentujemy pozwala wyodrębnić wyraźne skupiska z cenami różniącymi się nawet o kilkadziesiąt procent od średnich cen dla całych dzielnic.

Na podstawie wstępnych danych za pierwszy kwartał tego roku możemy stwierdzić, że obecnie ceny mieszkań własnościowych na rynku wtórnym w Warszawie są niższe przeciętnie o 3 proc. od uśrednionej ceny transakcyjnej liczonej w ubiegłym roku. Największy 10-procentowy spadek średniej ceny odnotowano w Wawrze, w którym w ostatnich miesiącach zawierano niewiele transakcji, a jeżeli już, to dotyczyły one mieszkań sprzedawanych za mniej niż 7,1 tys. zł za mkw.

Z kolei w przypadku Ursynowa odnotowano aż 7-procentowy wzrost cen, wywołany znaczącą liczbą transakcji dotyczących mieszkań sprzedanych za kwotę ponad 10 tys. zł za mkw. Z kolei 2-procentowy wzrost cen na Bielanach wynikał ze stosunkowo małej ilości odnotowanych transakcji, dzięki czemu lokale sprzedane powyżej 10 tys. zł za mkw. "podciągnęły" średnią cenę w tej lokalizacji. Przeciętna cena transakcji zawarta w tym rejonie była jednak porównywalna z analogiczną wartością w ubiegłym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Junglewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu