W obronie małych i słabych

AS
opublikowano: 12-03-2008, 00:00

@Jakie są prawa tzw. leszcza, gdy właściciel spółki upublicznia wspaniałe wizje rozwoju i w ten sposób zdobywa pieniądze, z którymi później nie wiadomo, co się dzieje? W UE jest to karalne na równi z fałszowaniem bilansów. W ten sposób straciłem poważną sumę pieniędzy i zastanawiam się, jakie kroki podjąć? [Arek]

Jarosław Dominiak, od 1999 r. prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych: Gwarantuję, że w ramach obowiązującego u nas prawa taka działalność też podlega karze. W realiach polskich trochę trudniej aniżeli w większości krajów UE doprowadzić do ukarania takiej osoby. Zapewne nie pomaga pasywna postawa inwestorów finansowych, którzy rzadko decydują się pozywać nierzetelnych menedżerów. Mimo wszystko proszę nam zgłaszać takie sprawy. Niestety procedura jest długa i męcząca, bo jeśli KNF nie podejmie sprawy z urzędu, trzeba dochodzić racji przed sądem powszechnym.

@Czy SII świadczy pomoc prawną w indywidualnych sprawach? Jak wygląda odpłatność za takie usługi?

JD: SII zapewnia członkom konsultację prawną. W przypadku spraw indywidualnych przedstawiamy możliwości rozwiązania konkretnego problemu na podstawie o przepisów prawa. Nie występujemy bezpośrednio w roli kancelarii prawnej. Wsparcie, jakiego SII udziela, jest bezpłatne dla wszystkich członków organizacji. Ponadto, jeśli danego konfliktu nie uda się rozwiązać na etapie mediacji i sprawa trafi do sądu, SII często przystępuje do postępowań.

@Czy i ewentualnie jak macie zamiar lobbować, przekonywać, nakłaniać rząd do zlikwidowania podatku giełdowego?

JD: Przygotowujemy dokument, w którym przedłożymy katalog argumentów przemawiających za zniesieniem podatku, którego adresatem będzie minister finansów. Oczywiście lobbing na rzecz zniesienia podatku realizujemy wszelkimi dostępnymi środkami, także poprzez wszystkie fora i inicjatywy tworzone przez środowiska związane z rynkiem kapitałowym.

@W jakim czasie, w przybliżeniu, wrócą wzrosty na GPW? Czy dołek ze stycznia będzie przełamany i czy nasi wystraszeni inwestorzy wezmą się wreszcie do odrabiania strat?

JD: W ostatnim czasie bardzo wiele zależało od kondycji światowych rynków akcji. Warszawska giełda podąża ich śladem od dłuższego czasu. Należy jednak zaznaczyć, że przecena akcji obserwowana w ostatnich miesiącach była uzasadniona, szczególnie, że wyceny wielu spółek zupełnie odbiegały od ich faktycznej wartości fundamentalnej. Zważając na wciąż niepewną sytuację na światowych parkietach oraz wciąż wysokie wyceny niektórych firm, spodziewać się można co najmniej testu styczniowych dołków. Długotrwałe odrabianie strat powinno nastąpić dopiero wówczas, jeśli akcje będą wystarczająco tanie, a tak w wielu przypadkach jeszcze nie jest. Dlatego lepiej patrzeć na rynek w sposób selektywny, wybierając do portfela te podmioty, które są już tanie, a jednocześnie takie, w przypadku których spodziewać się można trwałej poprawy wyników finansowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy