W oczekiwaniu na Fed giełdę uderzyła korekta

Marek Druś
16-05-2001, 00:00

W oczekiwaniu na Fed giełdę uderzyła korekta

Wtorkowa sesja na GPW, podobnie jak na innych giełdach europejskich, toczyła się w atmosferze oczekiwania na decyzję Fed w sprawie cięcia stóp procentowych, która miała zapaść już po zamknięciu notowań na warszawskim parkiecie.

Oczekiwano spadku aktywności inwestorów, a przynajmniej mniejszej skłonności do otwierania pozycji i zwiększonej sprzedaży papierów spółek technologicznych, szczególnie czułych na wahania nastrojów. Oczekiwania te sprawdziły się.

Od początku sesji taniała większość akcji, wśród których skalą spadków i obrotami wyróżniały się udziały spółek z sektora TMT. Przez całą sesję 50-70 proc. obrotów przypadało na akcje zaledwie trzech-czterech spółek. Były wśród nich TP SA, Pekao, KGHM i Elektrim.

W przypadku tego ostatniego do wyprzedaży papierów mogła skłaniać niejednoznaczna sytuacja po zakończonym w poniedziałek NWZA spółki oraz ostatni duży wzrost kursu jej udziałów, który pozwalał dzisiaj na realizację zysków.

W sektorze informatycznym spadki kursów dotknęły udziałów zdecydowanej większości spółek. Inwestorzy sprzedawali papiery Optimusa, nie zwracając uwagi na zapowiedź nowej strategii spółki, co skończyło się dość wyraźną przeceną jej papierów. Największa zniżka dotknęła jednak udziałów Getinu, która w ten sposób kończy krótki okres wzrostów podczas trwającej kilka sesji obecności na warszawskiej giełdzie.

Spośród spółek medialnych słabo wypadły na zamknięciu notowań udziały Chemiskóru. Wydaje się, że inwestorzy realizowali zyski na papierach spółki, po trwających ostatnio wyraźnych zwyżkach ich ceny.

Wśród niewielu spółek, które zaliczą wtorkową sesję do udanych znalazły się m.in. Mostostal Gdańsk, Orbis, Leta i Okocim. Papiery tego ostatniego drożeją odkąd KPWiG wydała Carlsbergowi zgodę na przekroczenie 50 proc. kapitału akcyjnego spółki. Udziały Lety zaczęły natomiast drożeć, gdy spółka poinformowała o chęci przejścia do branży IT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W oczekiwaniu na Fed giełdę uderzyła korekta