W oczekiwaniu na krajowe wiadomości

Łukasz Bugaj, CFA, DM BOŚ
opublikowano: 01-08-2016, 19:08

Dzisiejsza sesja rozpoczynała kolejny miesiąc, co wiąże się z publikacją całej serii przemysłowych wskaźników PMI oraz ISM. Większej reakcji na nie jednak nie doświadczyliśmy, gdyż inwestorzy zajęci byli analizowaniem wyników stress testów europejskich banków.

Europejski regulator bankowe wyniki opublikował w piątek o godz. 22:00 i zgodnie z oczekiwaniami najsłabsze rezultaty wśród 51 badanych europejskich instytucji miał włoski Monte dei Paschi, który jako jedyny testów nie zdał. W dalszej kolejności słabo wypadły austriacki Raiffeisen, hiszpański Banco Popular i dwa główne banki Irlandii. Nie najlepiej zaprezentował się również największy włoski bank UniCredit, który podał, że będzie współpracował z organami nadzoru, by ocenić, czy powinien podjąć dalsze działania.

Ma to oczywiście wpływ na krajowy bank Pekao, którego plany sprzedaży zapewne pozostają w mocy. W grupie 12 najsłabszych banków znalazły się także niemieckie Deutsche Bank i Commerzbank oraz brytyjski Barclays. W tej grupie zwracał na siebie uwagę Deutsche Bank, ale nie powinno to być zaskoczeniem. Początkowa reakcja na wyniki była pozytywna i europejskie indeksy na czele z instytucjami finansowymi zyskiwały na wartości. Potem jednak zaczęło się to zmieniać na niekorzyść byków i ostatecznie zwyżki stopniały do zera, bądź zostały zamienione na starty. Niejako w tle tych wydarzeń opublikowane zostały dane o wskaźnikach PMI dla sektora przemysłu. Te z Chin wypadły całkiem nieźle, gdyż po raz pierwszy od lutego 2015 roku udało się przekroczyć newralgiczną granicę 50 pkt. Dobrze wypadły również takie kraje jak Niemcy oraz USA, co jednak nie było specjalnym zaskoczeniem. Po drugiej stronie od nieco gorszej strony pokazało się większość europejskich krajów na czele ze zniżkującymi wskaźnikami we Włoszech i Hiszpanii oraz w Polsce, gdzie wskaźnik otarł się o istotny poziom 50 pkt. Co do zasady dane wciąż wskazywały na rozwój sektora, ale w niezadowalającym tempie, co było już obserwowane przez pamiętnym Brexitem, więc nie można mówić o jego dominującym wpływie. 

W kraju dane oraz wyniki stress testów nie miały większego znaczenia. Główny indeks wciąż zachowywał niezależność względem otoczenia i tak jak na początku sesji był słabszy od europejskiej czołówki, tak pod jej koniec prezentował się silniej. Wiązało się to z techniką, gdyż spadek do poziomu 1750 pkt. wypełnił zainicjowaną w piątek spadkową formację głowy z ramionami. Tym samym po południu doszło do stabilizacji nad wsparciem w oczekiwaniu na zdecydowanie ważniejsze dla GPW doniesienia odnośnie ustawy frankowej, które miały ujrzeć światło dzienne w minionym tygodniu, ale tak się nie stało.                              

 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, CFA, DM BOŚ

Polecane