W oczekiwaniu na minutes FOMC

Łukasz Stefanik, Analityk Rynków Finansowych XTB
opublikowano: 13-10-2021, 18:57

Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować mieszane nastroje na europejskim rynku akcji.

Podczas gdy niemiecki DAX rozpoczął handel od wzrostów i zamknął się 0,68% wyżej, tak włoski FTSE MIB stracił 0,12%,a hiszpański IBEX35 przecenił się 0,61%. Patrząc z kolei na GPW, dziś została przerwana ostatnia wzrostowa passa. Indeks WIG20 stracił w środę 0,83%, jednak w skali całego tygodnia wciąż pozostaje na plusie. Jeśli chodzi o poszczególne spółki, dziś najmocniej wśród blue chipów traciły akcje banków, spadki na Pekao i PKO BP sięgnęły 2%, a walory Santandera przeceniły się niemal 3%. Pod kreską znalazły się także takie spółki jak JSW, czy PKN Orlen, które korygują ostatnie silne wzrosty. Warto również wspomnieć o Allegro, gdzie kolejny dzień z rzędu obserwowaliśmy silne spadki, a to w związku z konkurencyjną ofertą Amazona, o której pisaliśmy podczas wczorajszej sesji.

Jeśli chodzi o sesję w USA, ta rozpoczęła się od nieznaczych wzrostów. Pozytywny sentyment można tłumaczyć solidnymi raportami spółek z Wall Street. Solidne raporty opublikowały takie instytucje jak BlackRock czy JP Morgan. W kolejnych godzinach obserwujemy jednak cofnięcie na głównych parkietach za oceanem, co może mieć związek z opublikowanymi dziś przed rozpoczęciem handlu danymi o inflacji za wrzesień. Inflacja CPI wyniosła 5,4% r/r przy oczekiwaniach na poziomie 5.3% r/r. Wskaźnik bazowy wypadł z kolei zgodnie z szacunkami rynkowymi. Niemniej utrzymanie się inflacji na wysokim poziomie wywiera presję na politykę Fed i przybliża w czasie jej normalizację. W momencie przygotowywania tego komentarza Dow Jones traci 0,35%, S&P500 wrócił w rejony poziomu odniesienia, podczas gdy Nasdaq ograniczył wzrosty do 0,15%. Warto wspomnieć, że dziś inwestorzy czekają jeszcze na publikację zapisków z ostatniego posiedzenia FOMC, co może mieć wpływ nie tylko na dolara, ale także na indeksy giełdowe.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane