W oczekiwaniu na posiedzenie Rezerwy Federalnej

Mateusz Szymański, Superfund TFI
opublikowano: 08-12-2021, 13:24

15 grudnia będzie miało miejsce posiedzenie Rezerwy Federalnej USA, na którym rozważone zostanie przyśpieszenie ograniczenia skupu aktywów przez Fed. Warto przyjrzeć się bliżej sytuacji, w jakiej znajdują się Jerome Powell i jego doradcy.

Jak zapowiedzieli przedstawiciele Rezerwy Federalnej, jej nadrzędnym celem jest stopniowe zmniejszanie skupu aktywów aż do rezygnacji z tego programu, a następnie ewentualne podniesienie stóp procentowych w zależności od poziomów inflacji. Z tego też powodu zapowiedziane przez Powella możliwe wcześniejsze zakończenie luzowania ilościowego może przyśpieszyć podwyżkę stóp procentowych, co wpłynie na rynki akcji, obligacji i metali szlachetnych.

W piątek otrzymaliśmy dane z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych, które pokazały spadek stopy bezrobocia z 4,6 % do 4,2% wobec oczekiwanego 4,5%. Jerome Powell wielokrotnie podkreślał, że Rezerwa Federalna zamierza podnosić stopy procentowe dopiero, gdy bezrobocie będzie „wystarczająco niskie”. Odnosząc tą wypowiedź do pozytywnie zaskakujących danych można odnieść wrażenie, że pojawia się coraz więcej argumentów za zacieśnianiem polityki monetarnej. Rezerwa Federalna może chcieć dać rynkom jasny sygnał, że będzie dążyć do taperingu i zduszenia inflacji poprzez możliwą podwyżkę stóp procentowych. W takiej sytuacji możliwe jest, że wzrośnie oprocentowanie 10-cio i 30-letnich obligacji USA, które kształtuje się na ten moment odpowiednio na poziomach 1,44% i 1,76%.

Za pozostaniem przy aktualnej wielkości skupu aktywów przemawia dalsza niepewność związana z pandemią. Wśród epidemiologów wciąż panują dysputy, jak szybko rozprzestrzenia się nowy wariant Omikron oraz jak poważne konsekwencje zdrowotne wywołuje. Wizja negatywnych informacji o wirusie oraz ewentualnego lockdownu może zadecydować o utrzymaniu aktualnych decyzji co do luzowania ilościowego.

Warto wspomnieć także o ostatnio zakomunikowanej przez prezesa Fed zmianie retoryki odnośnie inflacji. Stwierdził on, że może ona nie być tak tymczasowa, jak dotychczas uważano, co wskazuje na bardziej jastrzębią politykę monetarną. Natomiast, jeśli Rezerwa Federalna nie zdecyduje się na ten krok to może to spowodować wzrost zainteresowania metalami szlachetnymi, które historycznie notowały dobre wyniki w obliczu ujemnych realnych stóp procentowych i niepewności na rynkach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane