W oczekiwaniu na ruch ze strony EBC

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 01-12-2015, 22:00

Uwaga inwestorów skupiona jest na zbliżającym się posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Bazując na wcześniejszych sygnałach z instytucji, uczestnicy rynku zakładają, że prezes Mario Draghi zdecyduje się w czwartek na dalsze luzowanie monetarne w strefie euro. Poza zwiększeniem programu QE na rynku spekuluje się o możliwych innych środkach, które są obecnie brane pod uwagę. Kilka tygodni temu mówiło się, iż EBC rozważa m.in. operacje na kredytach o gorszej jakości czy zwiększenie obostrzeń w zakresie depozytów lokowanych przez banki. Obydwa mają na celu stymulację akcji kredytowej i w konsekwencji wzrost gospodarczy połączony z podbiciem wskaźników inflacyjnych. Warto jednak pamiętać, że na bazie tych założeń w trakcie ostatnich sześciu tygodni euro osłabiło się o około 8 proc. wobec dolara amerykańskiego. Sporo więc już jest zdyskontowane.

Wydaje się, że więcej ciekawego niż na kursie EUR/USD może się dziać np.na kursie EUR/PLN, który mógłby otrzymać impuls spadkowy pod posiedzenie EBC. W ostatnich tygodniach podaż przycisnęła złotego, co doprowadziło niektóre pary złotowe (np. USD/ PLN czy GBP/PLN) do testu okolic 10-letniego maksimum. Wśród czynników podażowych bez wątpienia wymienić należy ostatnie zapowiedzi poluzowania fiskalnego czy perspektywy polityki monetarnej w kolejnych kwartałach. Dodatkowo ostatnie wydarzenia geopolityczne kończą się dość wysokim poziomem awersji do ryzyka na rynkach finansowych. W konsekwencji ewentualne odreagowanie na walutach emerging markets po decyzji EBC mogłoby korzystnie wpłynąć również na koszyk walut krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym na złotego. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy