W oczkiwaniu na Fed, europejskie giełdy odnotowały spadki indeksów

opublikowano: 30-06-2004, 18:57

Największe giełdy Starego Kontynentu dosyć długo broniły się przed spadkami, ale ostatecznie nie udało się im obronić pozycji z wtorku. Najmocniejsza korekta dotknęła londyński parkiet, gdzie indeks FTSE 100 zniżkował o 1,07 proc. Nieco lepiej było w Paryżu (-0,63 proc.) i Frankfurcie (-0,47 proc.).

Przez długi czas inwestorzy w spokoju oczekiwali na wyniki posiedzenia amerykańskiego banku centralnego, który ma późnym wieczorem czasu polskiego poinformować o swoje decyzji w kwestii stóp procentowych. Dopiero w końcówce notowań doszło do nasilenia się podaży, co z miejsca zaowocowało silniejszym spadkiem indeksów.

Korekta napędzana była przede wszystkim przez spółki paliwowe. Ich wycena spadała w ślad za spadającymi cenami ropy. Dodatkowo, część koncernów ucierpiała w wyniku obniżenia rekomendacji przez JP Morgan dla walorów Royal Dutch z „neutralnie” do „poniżej rynku”. Przez większą część sesji traciły papiery niemal wszystkich czołowych przedstawicieli sektora naftowego z BP i Totalem na czele.

Przy neutralnych lub spadkowych notowaniach potentatów, oczy inwestorów zwróciły się na mniejsze spółki. O ponad 5,6 proc. wzrosła wycena papierów Somerfield Plc właściciela sieci detalicznej Kwik Save i Somerfield. To efekt komunikatu o 40-proc. wzroście rocznego zysku, który osiągnął poziom 69 mln USD.

O blisko 2 proc. zwyżkował kurs akcji HMV Group, brytyjskiego operatora sieci sklepów muzycznych HMV i księgarni Waterstone’s. Roczny zysk netto spółki zwiększył się o 75 proc. do 82,2 mln funtów, podczas gdy analitycy oczekiwali wartości na poziomie 79,5 mln funtów.

Aż 5 proc. zyskały w środę walory fińskich linii lotniczych Finnair. Operator poinformował o planowanym złożeniu zamówień na 12 nowych Embraerów w celu odmłodzenia posiadanej floty. Nowe samoloty dodatkowo mają cechować się zdecydowanie niższym apetytem na paliwo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / W oczkiwaniu na Fed, europejskie giełdy odnotowały spadki indeksów