W okresie świąt nie musi wiać nudą

  • Przemysław Kwiecień
opublikowano: 20-12-2015, 22:00

Choć miesiąc się jeszcze nie skończył, to już można powiedzieć, że na rynkach finansowych był bardzo emocjonujący.

Posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i Fedu określane były mianem wydarzeń roku i rzeczywiście zmienność wokół decyzji banków centralnych z pewnością nie rozczarowała. Same banki zrobiły jednak dokładnie to, co wcześniej zapowiadały. Inwestorzy powoli szykują się na święta i sylwestrowe bale, ale uwaga — przerwa międzyświąteczna niejednokrotnie przynosiła ogromną zmienność bez wyraźnych impulsów.

Posiedzenie Fedu przyniosło nie mniej emocji niż EBC. Na rynku mówiło się o gołębiej podwyżce i nie brakowało głosów, że podniesienie stóp będzie ostatecznie dla dolara negatywne, zaś dla rynków akcji pozytywne. Konsens rynkowy zakładał, że Fed na tyle obniży oczekiwania co do przyszłych stóp procentowych, że podwyżka zostanie odebrana tak, jakby faktycznie była… obniżką. Trochę to zagmatwane, ale to logika rynków finansowych. Podwyżka była uznawana za pewnik, więc wielu inwestorów liczyło na ton, który złagodzi jej skutki. Jednak nie do końca tak było. Reakcję na decyzje Fedu komplikuje fakt, że inwestorzy muszą przetrawić wiele impulsów: komunikat, projekcje makroekonomiczne, dot-chart, czyli wykres oczekiwań co do przyszłych stóp procentowych,a także konferencję Janet Yellen. Interpretacja jest zatem poniekąd sztuką, ale sztuką wymagającą dużej wiedzy o arkanach polityki pieniężnej. Tak czy inaczej w naszej ocenie Fed nie miał intencji obniżenia oczekiwań, w efekcie czego dolar ostatecznie wyszedł z tego posiedzenia zwycięsko.

Trzeba jednak przyznać, że patrząc z pewnej perspektywy, zarówno EBC, jak i Fed zrobiły to, co zapowiedziały wcześniej. To, że oczekiwania rynkowe powędrowały być może zbyt daleko, nie zmienia faktu pewnej konsekwencji w działaniu banków — luzowania w Europie i powolnego wycofywania się z polityki zerowych stóp w USA. Widzimy sporą szansę, że taki kierunek będzie kontynuowany w pierwszych miesiącach przyszłego roku, co sprawi, że po okresie turbulencji wokół ostatnich posiedzeń wcześniejsze trendy wrócą do łask.

Końcówka grudnia nie obfituje już w bardzo istotne wydarzenia czy publikacje kluczowych danych. To jednaknie oznacza, że na rynku panować będzie kompletna nuda. Wielu traderów bierze wolne, a na rynku mamy mniejszą płynność, zaś mniejsza płynność często przekłada się na większe ruchy. Jak na przykład w 2008 r., kiedy w ciągu trzech tygodni kurs EUR/USD wzrósł z 1,26 do 1,46, po to tylko, aby na początku roku cały ten wzrost zniwelować. Przykładów jest jednak więcej, jak choćby polski złoty, który w zasadzie bez istotnych impulsów mocno ucierpiał w końcówce grudnia zeszłego roku. Warto zatem zachować czujność.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień CFA, X-Trade Brokers DM

Polecane