W Olszytnie nadzór budowlany kontroluje supermarkety i centra handlowe

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-02-2006, 13:44

Pęknięcie w belce stropowej wykryli w olsztyńskim hipermarkecie Leclerc kontrolerzy z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Olsztynie (warmińsko-mazurskie). Według inspektora nadzoru Aleksandra Lachowicza, nie ma potrzeby zamykania supermarketu, ponieważ usterka nie zagraża bezpieczeństwu przebywających tam ludzi.

Pęknięcie w belce stropowej wykryli w olsztyńskim hipermarkecie Leclerc kontrolerzy z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Olsztynie (warmińsko-mazurskie). Według inspektora nadzoru Aleksandra Lachowicza, nie ma potrzeby zamykania supermarketu, ponieważ usterka nie zagraża bezpieczeństwu przebywających tam ludzi.

Lachowicz poinformował PAP w piątek, że pracownicy nadzoru wykryli uszkodzenie w belce stropowej hipermarketu w elemencie żelbetowym.

"Z powodu mrozów i braku izolacji pod stropem nad parkingiem w hipermarkecie nastąpiło przesunięcie stropów. Podczas budowy sklepu nie dokończono wypełnienia szczelin dylatacyjnych w sposób wskazany przez projektanta" - wyjaśnił Lachowicz.

Podkreślił, że kontrolerzy zażądali od przedstawicieli sklepu wydania dokumentacji technicznej budynku. Ci jednak pozwolili inspektorom jedynie zapoznać się z dokumentami na miejscu.

W związku z tym inspektor nadzoru budowlanego złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa polegającym na utrudniania postępowania organów nadzoru budowlanego. Grozi za to kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Lachowicz podkreślił, że w protokole kontrolnym przedstawiciel właściciela supermarketu zobowiązał się, że do 6 lutego przedstawieni opinię rzeczoznawcy na temat oceny uszkodzonego elementu. 

W innym olsztyńskim centrum handlowym, Manhattan, inspektorzy odkryli pęknięty sufit. Jak powiedzieli, najprawdopodobniej woda wsiąkła w strop, który pod wpływem niskich temperatur pękł. 

W olsztyńskich budynkach użyteczności publicznej trwa też kontrola dostępności i oznakowania wyjść ewakuacyjnych. 

W czwartkowym komunikacie Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego (GINB) zwrócił uwagę, że województwo warmińsko-mazurskie jest jednym, z czterech (obok lubelskiego, podlaskiego i zachodniopomorskiego), w którym inspektorzy nadzoru budowlanego nie stwierdzili zagrożeń budowli spowodowanych zalegającym śniegiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane