W Operze czekają na efekty zmian

JDB
11-10-2016, 22:00

Fundusze Novo Stabilnego i Zrównoważonego Wzrostu wciąż są maruderami. Ale to ma się zmienić.

Stopa zwrotu Novo Stabilnego Wzrostu wyniosła we wrześniu minus 1,8 proc. To najniższy wynik z grupy funduszy mieszane polskie stabilnego wzrostu. Novo Zrównoważonego Wzrostu w tym samym czasie stracił 2,5 proc. Także on puścił przodem wszystkich konkurentów z grupy. W dłuższej, rocznej perspektywie sytuacja nie wygląda lepiej. Fundusze straciły w tym czasie — odpowiednio — 4,8 i 10,9 proc., zajmując przedostatnie i ostatnie miejsca w swoich kategoriach. Zdaniem Piotra Święcika, zarządzający tymi funduszami od maja 2015 r. (od września tego roku pełni także funkcję dyrektora inwestycyjnego Opera TFI), zawiniła koncentracja na kapryśnym, polskim rynku. Ratunkiem ma być nowa strategia, oparta na zagranicznych inwestycjach. Trwa reorganizacja, która ma przynieść zauważalną poprawę wyników. — Stawiamy na nowoczesne narzędzia, takie jak dynamiczne zarządzanie alokacją oraz dużą aktywność na rynkach zagranicznych. To ma być alternatywa dla krajowego parkietu, który był jedną z głównych przyczyn niesatysfakcjonujących nas wyników — wyjaśnia Piotr Święcik. W ciągu ostatnich kilku miesięcy zaszły także zmiany w składzie zespołu oraz na stanowisku dyrektora inwestycyjnego.

— W proces budowy portfela funduszy Novo zaangażowany jest cały zespół zarządzających i analityków. Decyzje podejmowane są kolektywnie przez komitet, którego pracę nadzoruje dyrektor inwestycyjny — wyjaśnia Piotr Święcik. Na koniec sierpnia tego roku aktywa funduszy Novo Stabilnego i Zrównoważonego Wzrostu wyniosły — odpowiednio — 54,2 i 59,8 mln zł. W pierwszej połowie 2016 r. uszczupliły się o 4,2 i 4,7 mln zł. W roku 2015 odpływy były zdecydowanie większe — 16,7 i 30,2 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JDB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W Operze czekają na efekty zmian