W Orlenie i Lotosie będą podwyżki

[PJ]
13-03-2012, 00:00

Zarządy producentów paliw porozumiały się z załogą. Miedziowy gigant ma trudniej.

200 zł podwyżki (brutto) od 1 kwietnia otrzyma każdy pracownik PKN Orlen. Od sierpnia przyznawane też będą podwyżki uznaniowe (budżet na nie przeznaczony pozwala na naliczanie średnio 150 zł miesięcznie na pracownika). To wynik porozumienia zarządu paliwowego koncernu z „wszystkimi reprezentatywnymi związkami zawodowymi”.

Sygnatariusze porozumienia ustalili także wypłatę nagród jednorazowych o łącznej wysokości 2,4 tys. zł brutto, które zostaną wypłaconew dwóch turach po 1,2 tys. zł w marcu oraz grudniu 2012 r. Trudniej idą negocjacje w KGHM. Wczoraj związkowcy nie przyjęli zaproponowanego przez zarząd porozumienia płacowego, zakładającego 4,5-procentowy wzrost wynagrodzeń w 2012 r.

Pod koniec lutego negocjacje rozpoczęło PZU, po tym jak zarząd wypowiedział układy zbiorowe. W połowie lutego porozumienie płacowe podpisali pracownicy Grupy Lotos.

— Otrzymamy 5-procentową podwyżkę od lipca. Uzgodniliśmy ponadto, że jeśli inflacja będzie wyższa niż 5 proc., to o tyle wyższe będą podwyżki. Dodatkowo, gdy wyniki pierwszego półrocza to umożliwią, otrzymamy 2 proc. nagrody — mówi Grzegorz Szade, członek zarządu Związku Zawodowego Inżynierów i Techników Grupy Lotos.

Pracownicy mają także obiecaną kolejną nagrodę w styczniu 2013 r. w wysokości 4 proc. wynagrodzenia w I półroczu 2012 r., pod warunkiem że 2012 r. zakończy się zrealizowaniem założonego w budżecie zysku operacyjnego.

Poziom nie został ujawniony. Koszt wynagrodzeń w PKN Orlen na koniec 2010 r. wyniósł 1,6 mld zł. W grupie pracowało ponad 22 tys. osób. W Grupie Lotos koszty wynagrodzeń wyniosły wtedy ponad 452 mln zł. Grupa zatrudniała 4976 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [PJ]

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / W Orlenie i Lotosie będą podwyżki