Czytasz dzięki

W ostatnim tygodniu fundusze azjatyckie odrabiają straty

Anna Borys
opublikowano: 30-04-2008, 00:00

Na parkiety chińskie w ostatnim tygodniu wrócił optymizm. Główny indeks w Szanghaju zyskał między 18 a 25 kwietnia 14,96 proc. Giełda w Shenzhen urosła w tym czasie 13,46 proc. To przełożyło się na wycenę funduszy inwestycyjnych. Najlepszy w ofercie krajowych towarzystw okazał się AIG Parasol Podatkowy AIG Subfundusz Akcji Chińskich i Azjatyckich. Jego klienci zarobili w tym okresie 5,12 proc. Powody do zadowolenia mieli także właściciele jednostek inwestycyjnych produktu z tego samego parasola Akcji Rynków Wschodzących. Zarobili oni 3,3 proc.

Znacznie szybciej od produktów oferowanych przez krajowe TFI wyniki poprawiają fundusze zagranicznych towarzystw. Liderem okazał się HSBC GIF Chinese Equity EC (USD). Między 18 a 25 kwietnia wypracował stopę zwrotu na poziomie 8,6 proc. Tuż za nim uplasował się produkt tego samego towarzystwa — HSBC GIF Hong Kong Equity EC (USD) z wynikiem 6,5 proc. Podium zamyka Templeton Asian Growth A (acc) (EUR). Wartość jego jednostki inwestycyjnej wzrosła w tym okresie o 4,3 proc.

Słabsze wyniki produktów oferowanych przez towarzystwa krajowe trudno wyjaśnić. Tym razem nawet waluty powinny nam sprzyjać. Między 18 a 25 kwietnia dolar zyskał wobec złotego 0,99 proc. Waluta europejska umocniła się o 0,1 proc. Warto także zauważyć, że zarówno fundusze sprzedawane przez polskie towarzystwa, jak i przez zagraniczne miały wyniki znacznie słabsze niż rynek chiński. To może wskazywać, że zarządzający mieli dużo gotówki w portfelach, dlatego zostali w tyle za indeksami.

Anna Borys

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane