W Parlamencie Europejskim Greenpeace broni Podlasia przed Via Baltica

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-06-2006, 21:10

Happening polskiego oddziału organizacji obrońców środowiska Greenpeace przerwał we wtorek prezentację w Parlamencie Europejskim w Brukseli walorów przyrodniczych województwa podlaskiego. Greenpeace-Polska zaprotestował przeciwko budowie drogi ekspresowej Via Baltica, która ma przebiegać przez cenne przyrodniczo tereny Podlasia.

Happening polskiego oddziału organizacji obrońców środowiska Greenpeace przerwał we wtorek prezentację w Parlamencie Europejskim w Brukseli walorów przyrodniczych województwa podlaskiego. Greenpeace-Polska zaprotestował przeciwko budowie drogi ekspresowej Via Baltica, która ma przebiegać przez cenne przyrodniczo tereny Podlasia.

Podczas inauguracji wystawy fotograficznej promującej Podlasie aktywiści Greenpeace rozpięli tuż obok wypchanego żubra transparent z napisem "Via Baltica - Przyroda w niebezpieczeństwie". Ku pewnej konsternacji organizatorów, weszli na mównicę tuż po otwierającej wystawę posłance z okręgu podlaskiego Barbarze Kudryckiej (PO).

Zdaniem Greenpeace-Polska realizowanie obecnych planów budowy Via Baltica będzie miało katastrofalne skutki dla ekosystemów Doliny Biebrzy i Narwi, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Augustowskiej oraz Wigierskiego Parku Narodowego i żyjących tam dziko lisów, wilków, łosi, rysiów i orłów.

"Polskie władze demonstrują zadziwiającą hipokryzję. Na forum europejskim promują region i skarby jego przyrody, jednak po powrocie do Polski dają zielone światło na wjazd tysięcy ciężarówek w serce Zielonych Płuc Polski" - powiedział koordynator kampanii Greenpeace-Polska Maciej Muskat.

Jego zdaniem możliwe jest poprowadzenie trasy z ominięciem najcenniejszych przyrodniczo obszarów. "Bez tej zmiany wspaniałe krajobrazy pokazywane na zdjęciach w Parlamencie Europejskim będą wkrótce tylko wspomnieniem" - powiedział.

Posłanka Kudrycka w rozmowie z PAP broniła planów budowy Via Baltica, wskazując na fatalny stan dróg w regionie. "Prawdziwą katastrofą może być to, że każda rodzina na Podlasiu będzie miała bliskich zabitych w wypadkach drogowych" - przestrzegła.

"Droga jest potrzebna. Chodzi o to, by Europejczycy, Polacy, Podlasianie mogli żyć w tym krajobrazie i bezpiecznie dojeżdżać do wszystkich tych pięknych miejsc" - dodała Kudrycka.

Inauguracja wystawy zbiegła się z początkiem belgijskiego tournee Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej z Białegostoku. Na wtorek zaplanowano dwa koncerty w kościele Notre Dame de la Chapelle w Brukseli. Filharmoników Podlaskich poprowadzi Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

W programie brukselskiego koncertu znalazły się utwory polskich kompozytorów: Aleksandra Tansmana i Mieczysława Karłowicza oraz msza "Koronacyjna" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Natomiast głównym punktem środowego koncertu w Filharmonii w Liege będzie prezentacja utworu belgijskiego dyrygenta i kompozytora Alberta Dupuis, "Kantaty żałobnej na baryton, chór i orkiestrę symfoniczną" z 1929 roku.

Jedyna oryginalna partytura tego dzieła została odnaleziona na strychu jednego z białostockich domów. Opera i Filharmonia Podlaska znalazła się w jej posiadaniu. Podczas koncertu w Liege zostanie ona przekazana, wraz ze znajdującym się wewnątrz listem kompozytora, dedykacją dla burmistrza Liege, obecnym władzom tego miasta. Patronat nad wydarzeniem objął ambasador Polski w Królestwie Belgii Iwo Byczewski.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W Parlamencie Europejskim Greenpeace broni Podlasia przed Via Baltica