W Paryżu otwarto muzeum Yvesa Saint Laurenta

DI, PAP
opublikowano: 03-10-2017, 22:00

Umiejscowiono je w dawnej pracowni projektanta, w której tworzył przez 30 lat

Muzeum Yvesa Saint Laurenta (YSL), poświęcone twórczości jednej z ikon mody XX w., otwarto w Paryżu, w prestiżowej XVI dzielnicy, w dawnej pracowni projektanta, w której tworzył przez 30 lat. W tym samym budynku przy avenue Marceau siedzibę ma też Fundacja Pierre Berge — Yves Saint Laurent, z której inicjatywy powstało muzeum. Fundacja ma ponad 5 tys. prototypów sukni autorstwa YSL.

Na wystawie można zobaczyć kilkadziesiąt, a poza tym także jego robocze szkice, zdjęcia, filmy wideo i prywatne studio. Są też jego portrety autorstwa Andy’ego Warhola czy słynne wizerunki artysty, które stworzył Bernard Buffet w 1958 r., oraz ponad 1000 zdjęć autorstwa największych fotografików XX w.: Irvinga Penna, Richarda Avedona, Helmuta Newtona, Davida Seidnera, Arthura Elgorta, Jeanloupa Sieffa czy Marca Ribouda. Wszystkie przyczyniły się do stworzenia historii i renomy YSL i jego domu mody. Wielki reformator mody urodził się w algierskim Oranie w 1936 r.

Do historii mody przeszły takie jego projekty, jak sukienka trapezowa, geometryczna sukienka Mondrian, damski smoking, tweedowe marynarki, styl safari i pierwsze w historii kolekcje pret-a-porter. 19 października Fundacja Pierre Berge — Yves Saint Laurent otworzy muzeum także w jego rezydencji Marrakeszu, gdzie geniusz mody często przebywał i z którym łączyła go trwająca przez całe życie fascynacja. W 1980 r. Saint Laurent i Pierre Berge, mecenas sztuki i biznesmen oraz były partner życiowy i biznesowy YSL, kupili w Marrakeszu jeden z najwspanialszych ogrodów świata — Jardin Majorelle. Po śmierci YSL w 2008 r. zostały tam rozsypane jego prochy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu