W Paryżu wciąż tracą akcje Vivendi i Alcatela

Paweł Kubisiak
03-07-2002, 15:20

Podczas środowych notowań uwaga inwestorów skupiła się na giełdzie francuskiej, gdzie mocną przecenę kontynuują akcje Vivendi Uniwersal i Alcatela. Europejscy inwestorzy wyjątkowo ostrożnie podchodzą do inwestycji, gdyż indeksy amerykańskie powróciły do poziomu z września 2001 roku, a Nasdaq spadł do wartości nie notowanej od maja 1997 roku.

Uwaga inwestorów wciąż koncentruje się na koncernie medialnym Vivendi, którego zarząd ma dziś zdecydować kto będzie nowym prezesem. Na rynku pojawiły się jednak opinie, że ważniejszą kwestią będzie jednak określenie przez spółkę planów sfinalizowania długu wynoszącego 17 miliardów euro. Akcje Vivendi straciły ponad 12 proc.

Prawie o 15 proc. spadły walory francuskiego Alcatela, ponieważ istnieją obawy o wyniki spółki i rating. Producent komórek poinformował niedawno o stracie operacyjnej i ogłosił wdrożenie nowych działań restrukturyzacyjnych. Tymczasem ponad 2 proc. wzrosła w Sztokholmie wycena Ericssona. Inwestorzy uważają, że szwedzki konkurent Alcatela ma już najgorsze za sobą.

Dużym popytem cieszyły się akcje Deutsche Banku, którego kurs notuje niewielkie zmiany. Na rynku pojawiły się spekulacje, że niemiecka instytucja szykuje się do fuzji z Credit Suisse Group. Akcje szwajcarskiego banku spadły o 3,6 proc.

Znaczącą przecenę przeżywa zresztą prawie cały sektor bankowy - francuski Societe General, Barclays - trzeci bank na Wyspach Brytyjskich i największa holenderska instytucja finansowa - ING straciły ponad 4 proc. Przyczyną przeceny instytucji finansowych są złe długi, wynikające m.in. z zaangażowania kapitałowego w potencjalnych bankrutów – WorldCom i Vivendi.

Po godz. 15.00 paryski CAC 40 stracił 1,86 proc., niemiecki DAX 1,29, a brytyjski FTSE 1,73 proc.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W Paryżu wciąż tracą akcje Vivendi i Alcatela