W październiku złotego umocni oferta PKO BP

Kamil Zatoński
05-10-2004, 00:00

Z uśrednionej prognozy 16 ekonomistów ankietowanych przez „PB” wynika, że za miesiąc za euro zapłacimy 4,33 zł, a za dolara 3,51 zł. Powody do zadowolenia powinni mieć też ci, którzy zaciągnęli kredyty we franku szwajcarskim. Zdaniem analityków, jego kurs powinien ustabilizować się na poziomie 2,79-2,80 zł. Głównym czynnikiem, który w krótkim terminie wzmocni złotego, jest prywatyzacja PKO BP. Jeśli będzie przebiegać bez zakłóceń, to przez rynek walutowy przepłyną znaczne środki — wartość akcji przeznaczonych dla inwestorów zagranicznych to 2 mld zł. Po drugie, choć za kilka dni Sejm będzie głosował nad wotum zaufania dla rządu, to — według ekonomistów — ryzyko porażki jest niewielkie. Wreszcie po trzecie, umocnieniu złotego sprzyjać ma poprawa perspektyw finansów publicznych, co przełoży się na wzrost zaufania inwestorów zagranicznych do Polski.

Pesymiści są natomiast zdania, że brak podwyżki stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu RPP każe zweryfikować oczekiwania co do skali i liczby kolejnych zmian stóp. Osłabia to atrakcyjność polskich obligacji w oczach inwestorów zagranicznych, co z kolei przełoży się na lekką obniżkę złotego w październiku. Część analityków obawia się też majstrowania posłów przy budżecie.

Najlepszym prognostą we wrześniu okazał się Marcin Bilbin, analityk Pekao, który przed miesiącem trafnie przewidział kurs euro (4,38 zł). Bardzo bliski wygranej był też Wojciech Kuryłek, ekonomista Kredyt Banku: w typowaniu zarówno kursu EUR/PLN, jak i USD/PLN pomylił się tylko o jeden grosz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / W październiku złotego umocni oferta PKO BP