W Pekao i BPS zapłacisz najmniej

Michał Kisiel Bankier.pl
28-03-2017, 22:00

W najnowszej edycji rankingu kredytów hipotecznych sprawdziliśmy, co oferują banki klientom rozglądającym się za czterema kątami w Gdyni.

Mija trzeci miesiąc obowiązywania nowych zaleceń nadzoru w sprawie minimalnego wkładu własnego. Od początku 2017 r. kredytobiorcy powinni posiadać co najmniej 20 proc. ceny nieruchomości. To ostatni etap stopniowych zmian w wymogach narzucanych przez KNF. Rekomendacje zawierają jednak furtkę dla dysponujących mniejszymi oszczędnościami — klienci mogą nadal wnieść w gotówce połowę z oczekiwanej kwoty, a pozostałe 10 proc. dodatkowo zabezpieczyć.

Grupa banków ograniczających się do oferowania tylko kredytów ze wskaźnikiem LTV mniejszym niż 90 proc. na razie nie rośnie. Mieszczą się w niej ING Bank Śląski, Credit Agricole, Eurobank, BGŻ BNP Paribas i Citi Handlowy. Poprosiliśmy banki o przygotowanie oferty dla kredytobiorców w dwóch wersjach — z 10-procentowym i 20-procentowym wkładem własnym. Profilowi klienci to małżeństwo wychowujące jedno dziecko. Dysponują oni łącznym dochodem netto w wysokości 6100 zł miesięcznie. 35-letni mężczyzna zatrudniony jest na umowę o pracę na czas nieokreślony, a 35-letnia kobieta — na umowę o pracę na czas określony.

Grupa banków ograniczających się do oferowania tylko kredytów ze wskaźnikiem LTV większym niż 90 proc. na razie nie rośnie. Mieszczą się w niej ING Bank Śląski, Credit Agricole, Eurobank, BGŻ BNP Paribas i Citi Handlowy.

Potencjalni kredytobiorcy zamierzają kupić 65-metrowe mieszkanie na rynku pierwotnym. Położony w Gdyni lokal kosztuje 405 tys. zł. Klienci nie mają obecnie żadnych zobowiązań kredytowych, a ich historia nie kryje w sobie negatywnych wpisów. Założyliśmy, że potencjalni kredytobiorcy nie mają jeszcze relacji z bankiem — są nowymi klientami. Zakup mieszkania z wykorzystaniem kredytu hipotecznego będzie wymagał od profilowych klientów wniesienia wkładu własnego w wysokościco najmniej 40,5 tys. zł.

Wskaźnik kwoty finansowania do wartości nieruchomości (LTV) będzie wynosił wówczas 90 proc., a umowę gotowych będzie podpisać dziesięć instytucji, które wzięły udział w rankingu. Najlepszą ofertę zaproponował Bank Pekao, w którym łączny koszt kredytu zamknąłby się kwotą 258 tys. zł. Na kolejnych lokatach znalazły się Raiffeisen Polbank oraz Bank BPS. W zestawieniu nie znalazł się największy polski bank — PKO BP.

Instytucja zaproponowała w rankingu wyłącznie produkt dla obecnych klientów, posiadających rachunek od co najmniej 6 miesięcy. Łączny koszt kredytu, w którym przez pierwsze 12 miesięcy obowiązuje obniżona marża, wynosi wówczas 239,5 tys. zł. Wnosząc wkład własny w wysokości 81 tys. zł (a więc 20 proc.), kredytobiorcy mogą liczyć na szerszy wybór ofert. Na czele zestawienia znalazł się Bank BPS, a tuż za nim Citi Handlowy oraz Bank BGŻ BNP Paribas. Kredytobiorcy dysponujący większymi oszczędnościami są w stanie uzyskać finansowanie przy niższej marży niż decydujący się na zobowiązanie ze wskaźnikiem LTV na poziomie 90 proc.

W pierwszej piątce rankingu znalazły się także Bank Millennium, w którym koszt kredytu zbliżony jest do 223 tys. zł oraz Raiffeisen Polbank. PKO Bank Polski dla klientów z półrocznym stażem rachunku z regularnymi wpływami proponuje kredyt, w którym łączny koszt wyniósłby 201,7 tys. zł. W najbliższych miesiącach w życie wejdą nowe regulacje dotyczące kredytów mieszkaniowych. Niewykluczone, że osoby, które dziś przymierzają się do zaciągnięcia zobowiązania, skorzystają już z nowych rozwiązań. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami, które zebraliśmy dla klientów w artykule omawiającym etap starania o kredyt oraz spłaty zobowiązania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Kisiel Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W Pekao i BPS zapłacisz najmniej