W Pekao SA cieszy większe generowanie przychodów, niepokoją złe kredyty

Internet Securities
opublikowano: 13-05-2005, 13:32

Wyniki Banku Pekao SA za I kwartał potwierdzają korzystne trendy w generowaniu coraz to wyższych przychodów, niepokoi natomiast ciągle wysoki poziom kredytów nieregularnych, uważają analitycy. Ewentualną możliwość wypłaty dywidendy kapitałowej oceniają jako mało prawdopodobną.

Wyniki Banku Pekao SA za I kwartał potwierdzają korzystne trendy w generowaniu coraz to wyższych przychodów, niepokoi natomiast ciągle wysoki poziom kredytów nieregularnych, uważają analitycy. Ewentualną możliwość wypłaty dywidendy kapitałowej oceniają jako mało prawdopodobną.

„Wyniki oceniam pozytywnie, cieszy niecały 2-proc wzrost przychodów odsetkowych porównywany w warunkach międzynarodowych standardów rachunkowości, a także 0,5-proc. wzrost przychodów z opłat i prowizji. I to, co cieszy, to, że bank pokazuje wzrost przychodów z podstawowej działalności” – powiedział Jakub Korczak, analityk CA IB Securities.

Bank Pekao SA osiągnął w pierwszym kwartale 2005 roku 331,0 mln zł skonsolidowanego zysku netto, czyli 18,7% więcej niż w takim samym okresie 2004 roku. Wynik z odsetek był o 2,5% wyższy niż rok wcześniej i wyniósł 538 mln zł, natomiast wynik z opłat i prowizji osiągnął w ubiegłym roku poziom 366 mln zł i był o 0,5% wyższy niż rok wcześniej.

„Przy okazji mamy rosnącą marżę odsetkową i rosnący portfel kredytowy. A w szczególności w przypadku portfela to nie jest takie oczywiste, że on rośnie wraz z rynkiem, w przypadku ING BSK i BZ WBK tak się nie działo” – zauważył Korczak.

Marża odsetkowa w pierwszym kwartale wzrosła do 4,1% wobec 3,8% rok wcześniej. Natomiast portfel kredytowy banku wzrósł o 4,9% r/r do 30,29 mld zł, w tym portfel kredytów korporacyjnych o 4,4% w ujęciu rocznym do 23,5 mld zł.

„W przypadku kredytów korporacyjnych nie spodziewałbym się natomiast jakiegoś bardzo dużego wzrostu. Pekao SA ma natomiast potencjał, jeżeli chodzi o kredyty konsumpcyjne, ma dużą sieć oddziałów i dostęp do dużej liczby klientów” – stwierdził Korczak.

Jego zdaniem, marża odsetkowa może ciągle rosnąć.

„Dodatkowo wydaje się, że rosnąca marża odsetkowa może jeszcze notować wzrosty, a przynajmniej się utrzymać. Z jednej strony dzieje się tak, że mamy słabnącego złotego, a Pekao SA ma dużo depozytów walutowych, z drugiej strony zeszłoroczny portfel kredytów hipotecznych był zafiksowany na jeden rok, jeżeli chodzi o niską stopę procentową, a w tej chwili kredyty te przechodzą na stopę rynkową, co oznacza, że przeliczone to zostanie w górę” – uważa analityk.

Negatywnie analityk ocenia kwestię ryzyka kredytowego w banku. „Wskaźnik złych kredytów jest jednym z najwyższych w sektorze” – uważa Korczak.

Współczynnik ten wyniósł 19,4% wobec 23,7% rok wcześniej.

Analityk CA IB prognozuje, że za cały rok skonsolidowany zysk netto Pekao wyniesie 1.460 mln zł wobec 1.343 mln zł uzyskanych w 2004 roku.

DYWIDENDA KAPITAŁOWA MAŁO PRAWDOPODBNA

Korczak sceptycznie odniósł się do możliwości zmniejszenia kapitałów banku przez wypłatę dywidendy kapitałowej.

„Prezes Lovaglio opcję wypłaty dywidendy kapitałowej wymienił na końcu, mówiąc, że za dwa lata pojawi się być może taka opcja i wymienił ją razem z innymi rozwiązaniami. Można zatem wnioskować, że bank poważnie o tym nie myśli” – stwierdził.

„Oprócz wypłacania rosnącej nominalnie dywidendy chyba nie mowy o jakichś innych planach. Pekao SA nigdy tego nie sygnalizowało, a sprawę podnosili najczęściej analitycy bankowi” – dodał Korczak.

W czwartek wiceprezes Pekao SA Luigi Lovaglio powiedział, że bank woli spożytkować nadwyżkę kapitałów na akwizycje bankowe niż wypłatę takiej dywidendy, ale jeżeli za dwa lata współczynnik wypłacalności byłby nadal wysoki, to może to być jedna z rozważanych opcji.

Współczynnik wypłacalności grupy Pekao SA sięgnął na koniec pierwszego kwartału prawie 19% wobec wymaganych minimalnie 8%. Obecnie na zgodę nadzoru bankowego na wypłatę dywidendy kapitałowej czeka Citibank Handlowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Prawo / W Pekao SA cieszy większe generowanie przychodów, niepokoją złe kredyty