W Perle znów o emisji

Magdalena Graniszewska
opublikowano: 08-10-2009, 00:00

Cypryjski Southbeach znów chce emisji w browarze Perła. A Royal Unibrew znów jest na "nie".

Cypryjski Southbeach znów chce emisji w browarze Perła. A Royal Unibrew znów jest na "nie".

W niewielu spółkach walne zgromadzenia odbywają się tak często, jak w lubelskim browarze Perła. We wrześniu skonfliktowani akcjonariusze spotkali się dwa razy. Dziś wiadomo, że w październiku też będą się widzieć. Na 29 października zwołano bowiem kolejne walne zgromadzenie, a w porządku obrad — podobnie jak we wrześniu — jest sporna subskrypcja prywatna z wyłączeniem prawa poboru.

Walne zwołał większościowy akcjonariusz Perły, czyli cypryjska firma Southbeach Development, którą rynek kojarzy ze znanym inwestorem Józefem Hubertem Gierowskim (spółka wypiera się powiązań). Ma 50,7 proc., akcji Perły. Z kolei 48,4 proc. papierów jest w rękach duńskiego koncernu piwnego Royal Unibrew (RU).

Southbeach już we wrześniu próbował przegłosować tanią emisję akcji skierowaną do niego samego. Gdyby osiągnął cel, udział Duńczyków w kapitale spadłby dziesięciokrotnie i straciliby jakikolwiek wpływ na browar. RU zagłosowało jednak na "nie" i uchwała nie przeszła.

Teraz Southbeach znów próbuje. Czy uważa, że się uda? Jeff Butcher, szef Southbeach, nie odpowiedział wczoraj na nasze pytania. Jasno wypowiedział się natomiast RU.

— Zamierzamy głosować na "nie". Będziemy przeciwni emisji tak długo, jak nasze podstawowe prawa, jako akcjonariusza mniejszościowego, nie będą respektowane — powiedział Leo Blaabjerg Sorensen, doradca zarządu RU.

RU uważa, że Southbeach naruszyło jego prawa, nie dopuszczając na poprzednich walnych do wyboru rady nadzorczej przez głosowanie grupami. Southbeach argumentuje, że nie było to możliwe z przyczyn formalnych (np. niemożności dokonania wyboru przewodniczącego walnego).

Październikowe zgromadzenie Perły rozpocznie się wczesnym rankiem, czyli o godzinie siódmej. Dwa poprzednie spotkania akcjonariuszy rozpoczynały się najwcześniej o godz. 9.

— Zarówno termin, jak i godzina zostały wskazane przez głównego akcjonariusza — wyjaśnia Krzysztof Wójtowicz z zarządu Perły.

Southbeach nie wyjaśniło, skąd pomysł tak wczesnej godziny.

Nie ma wątpliwości, że to nie ostatnie walne Perły w tym roku. RU zamierza zwrócić się do sądu o zwołanie kolejnego zgromadzenia, a w porządku obrad umieści m.in. wybór rady nadzorczej przez głosowanie grupami.

Magdalena Graniszewska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane