W piątek giełda w Tokio spadła, ale bilans tygodnia ma dodatni

19-03-2004, 08:12

Giełda w Tokio zakończyła tydzień umiarkowanym spadkiem. Część inwestorów zdecydowała się zrealizować zysk po wzrostach z kilku poprzednich sesji. Podczas czwartkowych notowań średnia Nikkei doszła do najwyższego poziomu od czerwca 2002 roku.

Na zamknięciu sesji Nikkei spadał o 0,6 proc. Mimo to zakończył tydzień 2,3 proc. wzrostem. To już piąty tydzień z ostatnich sześciu, kiedy jego wartość rośnie. Topix stracił w piątek 0,7 proc. W całym tygodniu wzrósł jednak o 2,8 proc. Od początku roku zwyżkuje już o 9 proc. Inwestorzy realizowali zyski na akcjach spółek finansowych i handlu detalicznego. Kurs większości z nich spadł w piątek po raz pierwszy w tym tygodniu. Wcześniej drożały głównie za sprawą dobrych wiadomości o stanie japońskiej gospodarki oraz oczekiwań wzrostu popytu wewnętrznego. Dodatkowym stymulatorem wzrostu były dobre wiadomości z USA, głównie podtrzymanie przez Fed zapowiedzi utrzymania stóp procentowych na obecnym, rekordowo niskim poziomie.

W piątek mocno staniały papiery spółki Acom, drugiego na krajowym rynku kredytów konsumpcyjnych. W trakcie poprzednich czterech sesji jego akcje zdrożały o 27 proc., a od początku roku o 61 proc. Dziennik Nihon Keizai napisał w czwartek, że Mitsubishi Tokyo Financial Group może kupić 15 proc. Acom. Spadł kurs pierwszego w tym sektorze rynku Aful. W całym tygodniu jego akcje zdrożały jednak o 21 proc. Wśród największych banków wyróżniał się spadkiem Sumitomo Mitsui Financial.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W piątek giełda w Tokio spadła, ale bilans tygodnia ma dodatni