W piątek głosowanie noweli ustawy o gospodarce nieruchomościami

Polska Agencja Prasowa SA
13-07-2005, 18:37

W piątek Senat ma głosować nad nowymi terminami ubiegania się o licencje dla pośredników w handlu nieruchomościami. Senatorowie w środę nie zgłosili poprawek do nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami.

W piątek Senat ma głosować nad nowymi terminami ubiegania się o licencje dla pośredników w handlu nieruchomościami. Senatorowie w środę nie zgłosili poprawek do nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Sejm 7 lipca przedłużył o rok, czyli do końca 2006 r., ostateczny termin ubiegania się o licencje w zakresie pośrednictwa lub zarządzania nieruchomościami.

Wydłużenie czasu ubiegania się o licencje zarządcy lub pośrednika dotyczy osób, które już ukończyły wymagany kurs, ale mogą nie zdążyć dopełnić niezbędnych formalności z powodu opóźnień resortu gospodarki.

Ustawa reguluje sytuację kilku tysięcy osób z wykształceniem średnim i wyższym, które - często korzystając z funduszy urzędów pracy na pomoc bezrobotnym - ukończyły kursy wymagane do uzyskania licencji w zakresie pośrednika lub zarządcy nieruchomości.

Zgodnie z ustawą, do uzyskania licencji wymagane są: kurs, praktyki zawodowe, złożenie wniosku o dopuszczenie do postępowania kwalifikacyjnego oraz zdanie egzaminu państwowego. W obecnym stanie prawnym osoby te miały czas na złożenie wniosku o dopuszczenie do postępowania kwalifikacyjnego do końca 2005 r.

Jednak - jak wskazują wnioskodawcy projektu nowelizacji - na skutek zmian organizacyjnych w resorcie gospodarki, zainteresowani przez pół roku nie mogli przystąpić do praktyk zawodowych. Oznacza to, że przez opóźnienia w resorcie mogli nie zdążyć dopełnić wszystkich formalności, co naraziłoby ich na straty materialne.

Dlatego posłowie zaproponowali przedłużenie tego terminu o rok, aby każdy kto ukończył kurs, zdążył spełnić wszystkie wymagania ustawowe. Ustawa ma wejść w życie 14 dni od dnia ogłoszenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W piątek głosowanie noweli ustawy o gospodarce nieruchomościami