W piątek na GPW spadki, w przyszłym tygodniu możliwa kontynuacja

DI, ISB
29-02-2008, 18:36

Warszawskie indeksy zakończyły piątkową sesję z dużą stratą, głównie z powodu słabych danych gospodarczych ze Stanów. Analitycy obawiają się, że w przyszłym tygodniu również będą dominować spadki.

"Widać, że słabość rynku nasiliła się i nie widać szansy na szybką poprawę" - ocenił analityk DM BZ WBK, Tomasz Jerzyk. Zaznaczył, że na początku dnia, po tym jak Główny Urząd Statystyczny podał, że PKB Polski wzrósł w IV kw. o 6,1% r/r, WIG 20 zaczął zyskiwać, ale nie trwało to długo.

"Potem obserwowaliśmy już tylko narastającą presję sprzedażową" - powiedział Jerzyk. Popołudniu sytuację pogorszyły słabe dane gospodarcze z USA. Zaznaczył, że wpływ na ogólne nastroje miała decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która w środę niespodziewanie podniosła stopy procentowe o 25 pb.

"W skali tygodnia najwięcej traciły firmy, w które uderzy podwyższenie stóp procentowych, czyli instytucje finansowe i deweloperzy" - przypomina Jerzyk. Według niego, najbliższe wsparcie dla indeksu WIG 20 to 2.851 punktu.

"Jeśli WIG 20 przebije to wsparcie, to będzie testować poziom 2.650-2.670 pkt" - ocenia analityk.

W piątek indeks WIG 20 spadł o 2,31% do 2 927,90, a WIG o 2,03% do 47 522,00 pkt. Obroty wyniosły 1,65 mld zł. (ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W piątek na GPW spadki, w przyszłym tygodniu możliwa kontynuacja