W piątek nadzwyczajne posiedzenie rządu ws. suszy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-07-2006, 20:06

W piątek odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów poświęcone trwającej suszy i sposobom walki z jej konsekwencjami - poinformowało w czwartek wieczorem Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie przesłanym PAP.

W piątek odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów poświęcone trwającej suszy i sposobom walki z jej konsekwencjami - poinformowało w czwartek wieczorem Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie przesłanym PAP.

Według resortu rolnictwa, uprawy zmniejszyły się już o kilkadziesiąt procent, natomiast GUS zapowiada spadek zbiorów o 3,7 proc.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMiGW) poinformował w środę, że stan wód w polskich rzekach jest niższy od minimalnych poziomów obserwowanych w ciągu ostatnich 30 lat. "Sytuacja lokalnie jest dramatyczna" - powiedział PAP kierownik biura prognoz IMGW Michał Ceran.

O jak najszybsze zajęcie się problemem suszy w Polsce apelowała w środę do rządu Platforma Obywatelska. Wicepremier, minister rolnictwa Andrzej Lepper zapowiedział tego samego dnia, że Rada Ministrów "w trybie pilnym" zbierze się w tej sprawie "najdalej w piątek".

Dodał, że rząd zajmował się już tym problemem na swoim wtorkowym posiedzeniu, a on sam spotkał się w środę z ministrami: finansów, środowiska i skarbu. "Uzgodniliśmy pewne propozycje, które przedstawimy na Radzie Ministrów. Już podjęliśmy działania, np. zdecydowaliśmy, że będzie pomoc socjalna dla rolników, ale najpierw muszą być oszacowane straty" - powiedział Lepper.

Na wtorkowym spotkaniu z wojewodami, z sytuacją w regionach, skalą strat i działaniami podejmowanymi przez komisje gminne, powoływane do walki z suszą, zapoznał się premier Jarosław Kaczyński.

PO zaproponowała w środę, by rolnikom objętym suszą jak najszybciej wypłacić dopłaty bezpośrednie. Natomiast Lepper uważa, że rolnikom "trzeba dać przynajmniej tonę zboża na gospodarstwo tam, gdzie jest produkcja zwierzęca, pomóc w zakupie materiału siewnego, będzie też pomoc socjalna z pieniędzy wygospodarowanych w ministerstwie rolnictwa - ponad 100 mln zł".(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / W piątek nadzwyczajne posiedzenie rządu ws. suszy