W piątek nie będzie posiedzenia Sejmu; głosowanie nad budżetem 24 I

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-01-2006, 19:08

W piątek nie odbędzie się posiedzenie Sejmu. Marszałek Marek Jurek poinformował, że nie było jednolitego stanowiska Konwentu Seniorów w sprawie terminu głosowania nad budżetem, więc podjął decyzję "o pozostaniu w dotychczasowym kalendarzu". Głosowanie nad budżetem odbędzie się więc 24 stycznia.

W piątek nie odbędzie się posiedzenie Sejmu. Marszałek Marek Jurek poinformował, że nie było jednolitego stanowiska Konwentu Seniorów w sprawie terminu głosowania nad budżetem, więc podjął decyzję "o pozostaniu w dotychczasowym kalendarzu". Głosowanie nad budżetem odbędzie się więc 24 stycznia.

    Kluby PO, SLD i LPR chciały, by Sejm zajął się budżetem  jeszcze w piątek lub sobotę.  

    Zdaniem Jurka, wcześniejsze głosowanie nad budżetem byłoby "konkurencją dla prac, które podjął prezydent Lech Kaczyński, konsultacji z ugrupowaniami parlamentarnymi". To, jak podkreślił, "nie byłoby rzeczą dobrą". Jak dodał, ma zapewnienie prezydenta, że ten nie skorzysta z możliwości rozwiązania parlamentu z "powodów kalendarzowych".

    "Prezydenta interesuje, żeby powstała większość w Sejmie. My również powinniśmy dołożyć starań, żeby ta większość była" - mówił marszałek. Jak podkreślił, on odbiera działania prezydenta "jako wspierające parlament, a nieutrudniającego jego prace".  

    "Rozmawiałem z prezydentem i on nie chce rozwiązywać parlamentu. Natomiast uważa, że lepiej, żeby odbyły się nowe wybory, niż gdyby miał istnieć kryzys parlamentarny" - zaznaczył Jurek.

    Z kolei wicemarszałek Sejmu Bronisław Komorowski (PO) odnosząc się do decyzji Jurka, ocenił, że "klucz" w sprawie zakończenia prac nad budżetem jest w rękach marszałka. Ale, jak dodał, "marszałek wyraźnie tego klucza użyć nie chce".  "Mimo że - jak podkreślił Komorowski - pojawiają się bardzo poważne pytania związane z tym, że prezydent upiera się przy dacie 1 października (jako terminie wniesienia projektu budżetu do Sejmu - PAP)". Projekt został złożony w Sejmie 30 września ub.r.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

    Komorowski zaznaczył, że marszałek "nie uznał za stosowne", aby poddać pod decyzję Prezydium Sejmu bądź Konwentu Seniorów sugestii, aby zwołać posiedzenie Sejmu w piątek lub w sobotę.

    Mimo że, dodał, przedstawiciele Senatu, w tym marszałek Bogdan Borusewicz, sugerowali, że gdyby taka decyzja zapadła, to Senat zdążyłby zakończyć prace przed 1 lutego.

    Jak powiedział marszałek Senatu Borusewicz, jeśli Sejm będzie głosować nad budżetem dopiero we wtorek 24 stycznia, Senat nie zdąży z pracami nad budżetem do 1 lutego.

    Według Komorowskiego, z jednej strony widać, że Jurek "podtrzymuje w dalszym ciągu stanowisko, że parlament i rząd słusznie uznały, że moment zgłoszenia i rozpoczęcia prac w parlamencie nad budżetem to data 19 października". Co - jak zaznaczył - oznaczałoby, że parlament ma czas na zakończenie prac nad budżetem do 19 lutego.

    "Z drugiej strony widać ogromną niechęć do wchodzenia w polemikę z panem prezydentem i urzędnikami pana prezydenta, którzy już dzisiaj otwarcie mówią, że datą rozpoczęcia prac nad budżetem jest 1 października" - dodał Komorowski.

    W opinii wicemarszałka Wojciecha Olejniczaka (SLD), decyzja marszałka Jurka umożliwia "granie budżetem przez najbliższe tygodnie". Jak podkreślił, jeśli prezydent nie otrzyma budżetu do 1 lutego, dwa tygodnie później będzie mógł rozpisać nowe wybory, a "do 14 lutego będą kolejki przed klubem PiS".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane