W piątek początek konsultacji Tuska z ministrami ws. oszczędności w resortach

PAP
opublikowano: 29-01-2009, 17:20

W piątek premier Donald Tusk rozpoczyna konsultacje z ministrami swojego rządu w sprawie oszczędności w resortach. Ministerstwa mają znaleźć oszczędności na sumę 17 miliardów zł.

Premier zobowiązał ministrów, by w środę i czwartek przygotowali plany cięć wydatków w swoich resortach. W piątek i sobotę mają przedstawić Tuskowi wyniki tych prac.

W sobotę premier ma poinformować szczegółowo, gdzie pojawią się cięcia. Mają one objąć 10 proc. wydatków założonych na pierwsze półrocze 2009 r. i wynieść w sumie 17 mld zł.

We wtorek Tusk poinformował, że według pesymistycznego scenariusza dla polskiej gospodarki w 2009 r., wzrost PKB wyniesie 1,7 proc., a inflacja 1,9 proc.

Dlatego - mówił szef rządu - skoro budżet w roku 2009 może wyglądać inaczej, niż zaplanowany, a przychody mogą być wyraźnie mniejsze, rząd będzie szukać sposobów na ograniczenie wydatków.

Ponieważ premier jest w Szwajcarii, gdzie bierze udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, nie ma jeszcze szczegółowego planu konsultacji.

Donald Tusk mówił we wtorek, że "z każdej strony" będą oglądane "wydatki rzeczowe, wydatki inwestycyjne w ramach resortów, np. zakupy samochodów, remonty budynków, innego typu zakupy, dotacje i wydatki agencji".

Podkreślił, że wskazywanie przez ministrów, gdzie można szukać oszczędności, ma przede wszystkim na celu uniknięcie jakichkolwiek cięć tam, gdzie dotknęłyby one zwykłych ludzi i ich dochodów.

Zapewnił jednocześnie, że gwarantowane będzie bezpieczeństwo dopłat do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a w takich resortach jak MON czy MSWiA rząd nie będzie sięgać po pieniądze na wynagrodzenia i na emerytury mundurowe.

Minister finansów Jacek Rostowski ocenił w środę, że znalezienie 17 mld zł oszczędności będzie "trudne, ale absolutnie konieczne". zapewnił jednocześnie, że deficyt budżetowy w 2009 roku nie będzie wyższy niż 18,2 mld zł.

Resorty szukają oszczędności, ale tylko niektóre informują, gdzie dokładnie nastąpią cięcia.

Szukając oszczędności budżetowych, MON rozważa zmniejszenie zaangażowania w misje zagraniczne, jednak ewentualna redukcja nie dotyczyłaby kontyngentu w Afganistanie.

Wiceminister ON Stanisław Komorowski - zastrzegając, że nie zapadły żadne decyzje - powiedział w czwartek, że jeśli doszłoby do zmniejszenia którejś z misji, to najpierw na Bałkanach, Bliskim Wschodzie lub Czadzie.

MEN zapewnił natomiast, że poszukiwanie oszczędności w budżecie ministerstwa edukacji nie dotknie przeprowadzonej reformy oświaty, m.in. wprowadzenia do szkół sześciolatków.

Ministerstwo nauki zapewnia, że oszczędności nie odbędą się kosztem płac dla wykładowców, ani stypendiów. Resort może natomiast ograniczyć planowany na ten rok wzrost nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe, który miał wynieść ponad miliard zł.

Minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiedział już, że nie będzie cięć środków unijnych ani zadań związanych z finansowaniem paliwa, ubezpieczeń czy postępu biologicznego (innowacji w rolnictwie). Cięcia mają dotyczyć administracji samego ministerstwa, jak i jednostek podległych.

Resort skarbu poinformował, że znalazł oszczędności na kwotę około 10 proc. wydatków ministerstwa, czyli ok. 8 mln zł, a oszczędzać będzie m.in. na kosztach funkcjonowania administracji i dotacjach na niektóre przedsięwzięcia.

Ministerstwo kultury zamierza zaoszczędzić m.in. na działaniach promocyjnych. Ma też zrezygnować ze spektakularnych przedsięwzięć kulturalnych. Szef resortu Bogdan Zdrojewski akcentuje jednak, że nie będzie żadnych oszczędności w sferze edukacji kulturalnej i artystycznej.

Według ministerstwa finansów, ustawa o finansach publicznych pozwala rządowi ograniczyć wydatki bez konieczności nowelizacji ustawy budżetowej. Z kolei Prawo i Sprawiedliwość domaga się, aby budżet został znowelizowany przez parlament.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu