W piątek posiedzenie rady nadzorczej KGHM

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-02-2006, 17:33

W piątek 10 lutego w Warszawie odbędzie się posiedzenie rady nadzorczej KGHM Polska Miedź SA, którego porządek obrad zawiera punkt "zmiany w składzie zarządu spółki".

W piątek 10 lutego w Warszawie odbędzie się posiedzenie rady nadzorczej KGHM Polska Miedź SA, którego porządek obrad zawiera punkt "zmiany w składzie zarządu spółki".

Będzie to pierwsze posiedzenie rady nadzorczej firmy w nowym składzie. Na styczniowym Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy (NWZA) główny akcjonariusz - dysponujący ponad 44 proc. akcji Skarb Państwa - wymienił swoich przedstawicieli w tym gremium.

Resort odwołał wówczas 4 z 5 swoich reprezentantów w dziewięcioosobowej radzie i na ich miejsce powołał 5  nowych osób. Wcześniej z funkcji członka rady zrezygnował prof. Marek Wierzbowski, reprezentujący zagranicznych akcjonariuszy.

Obsadzając większość miejsc w radzie nadzorczej Skarb Państwa ma tym samym wpływ na skład zarządu, gdyż rada nadzorcza powołuje i odwołuje prezesa i jego zastępców.

Prezes KGHM Marek Szczerbiak podczas NWZA 31 stycznia stwierdził, że w najbliższym czasie spodziewa się odwołania ze stanowiska i dodał, że - jego zdaniem - zmiany obejmą cały zarząd.

Obecny zarząd w ostatnim czasie pracował w okrojonym składzie, gdyż pod koniec roku rada nadzorcza KGHM w starym składzie zawiesiła dwóch członków zarządu spółki - Wiktora Błądka oraz Andrzeja Kruga. Ten ostatni w zarządzie KGHM odpowiadał za sprawy pracownicze, natomiast Błądek, wcześniej prezes firmy, od połowy 2005 roku jest członkiem zarządu wybranym przez załogę.

Błądka przed odwołaniem ze składu obecnego zarządu bronią członkowie Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego; wskazują oni, że - zgodnie z ustawą - wybrany przez załogę Błądek może być odwołany tylko po uzyskaniu zgody pracowników, wyrażonej w referendum.

"Mam nadzieję, że nowa rada zmieni błędną decyzję poprzedników i odwiesi Wiktora Błądka oraz, że spokojnie będzie on pełnił swoją misję do końca kadencji" - powiedział PAP Leszek Hajdacki ze Związku  Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM), członek rady nadzorczej z wyboru załogi.

Zasiadający w radzie z wyboru załogi Józef Czyczerski, przewodniczący sekcji Krajowej Górnictwa  Rud Miedzi NSZZ Solidarność jest przekonany, iż decyzje dotyczące składu zarządu już zapadły. "Pozycja ministra jest tak silna, że może o wszystkim decydować. Mam nadzieję, że w zarządzie zasiądą menadżerowie, a nie politycy. Liczę, że będą to fachowcy związani z Polską Miedzią" - powiedział PAP.

Jak wyjaśnił rzecznik KGHM Dariusz Wyborski, kadencja obecnego zarządu upływa wraz z przeprowadzeniem Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, które przyjmuje sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy.

"Członkowie zarządu mają zagwarantowane 6-miesięczne okresy wypowiedzenia" - powiedział rzecznik.

W skład rady nadzorczej, która ma się ukonstytuować w piątek, wchodzą: Czesław Cichoń, Krzysztof Skóra, Antoni Dynowski, Marcin Ślęzak, Ryszard Wojnowski,  Maciej Kruk oraz reprezentanci załogi: Józef Czyczerski, Leszek Hajdacki i Ryszard Kurek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane