W piątek strajk w SAS, odwołane połączenia z Polską

opublikowano: 24-05-2007, 16:46

Po załamaniu się w czwartek rozmów z  zarządem skandynawskiej kompanii lotniczej SAS, związek zawodowy skupiający szwedzki personel kabinowy ogłosił rozpoczęcie w piątek strajku. Zapowiedziano odwołanie wielu połączeń, m.in. z Polską.

Przyczyną ogłoszonego strajku w sztokholmskim porcie lotniczym Arlanda są braki w zatrudnieniu. Zdaniem związków zawodowych, pracowników jest za mało i są oni przeciążeni obowiązkami.

Strajk spowoduje odwołanie ponad 200 połączeń międzynarodowych - także z Polską (Warszawa, Poznań, Gdańsk, Wrocław) - i dotknie ok. 20 tys. pasażerów. Straty nim wywołane zarząd SAS oblicza na ok. 215 tys euro dziennie.

Ponieważ wszystkie połączenia SAS pomiędzy Sztokholmem a Warszawą, Wrocławiem, Poznaniem i Gdańskiem nie są liniami bezpośrednimi, a prowadzą przez Kopenhagę, okazuje się, że Sztokholm mimo strajku nie będzie w pełni odcięty od Polski.

Poza bezpośrednimi lotami polskich i norweskich samolotów LOT oraz linii Norwegian również i SAS udało się utrzymać niewielką część połączeń między Sztokholmem a Kopenhagą. Obsługują je samoloty latające z duńskimi załogami. Lecąc nimi przynajmniej część podróżnych może dotrzeć do celu, pod warunkiem, że zaakceptują wydłużenie podróży o czas oczekiwania na połączenie w stolicy Danii.

SAS zapowiada udzielanie pomocy pasażerom w wyszukiwaniu alternatywnych połączeń.

Według komunikatów związku zawodowego oraz zarządu SAS, rozmowy mające doprowadzić do rozwiązania konfliktu będą kontynuowane; do czwartku w południe nie odwołano lotów sobotnich. Nie odwołano też piątkowych połączeń międzykontynentalnych obsługiwanych przez SAS, m.in. lotów do USA i Azji Południowo-Wschodniej.

Michał Haykowski (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W piątek strajk w SAS, odwołane połączenia z Polską