W piątek szczyt cyfrowy UE w Tallinie i okazja do rozmowy o reformach

PAP
opublikowano: 27-09-2017, 21:15

Szefowie państw i rządów krajów UE spotkają się w czwartek wieczorem w Tallinie, gdzie dzień później odbędzie się szczyt UE poświęcony kwestiom cyfrowym. Estońska prezydencja chce stawiać na rozwiązania technologiczne w każdym obszarze, jakim zajmuje się "28".

Spotkanie, które rozpocznie się w czwartek od kolacji unijnych liderów, będzie też okazją do przedyskutowania najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed UE. Będzie to pierwsza możliwość do wymiany poglądów po niemieckich wyborach, które potwierdziły przywództwo kanclerz Angeli Merkel.

W UE od kilku miesięcy toczy się debata na temat tego, jak ma wyglądać blok po odejściu z niego Wielkiej Brytanii. We wtorek swoje koncepcje przedstawił prezydent Francji Emmanuel Macron, który na paryskiej Sorbonie mówił o wzmocnieniu Unii w wymiarze obrony i bezpieczeństwa, wspólnym budżecie obronnym, europejskim urzędzie azylowym czy też budżecie dla strefy euro.

Po okresie wyczekiwania na rozstrzygnięcia wyborcze w krajach zachodniej Europy, głównie we Francji i w Niemczech, obserwatorzy spodziewają się reformatorskiego przyspieszenia we wspólnocie. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk przypomniał w liście do przywódców przed szczytem, że główny nacisk w ostatnich miesiącach położony był na kwestie migracji, bezpieczeństwa, a także sprawy gospodarcze i społeczne.

"Udało nam się rozwiązać kilka problemów, dlatego teraz sytuacja w Europie jest lepsza i możemy spoglądać w przyszłość z optymizmem" - ocenił Tusk. Jak dodał, UE udało się odzyskać kontrolę nad swoimi granicami, wzmocnić instrumenty działania przeciwko terroryzmowi, a także dokonać postępu dotyczącego obronności UE, włączając w to współpracę z NATO. Na froncie gospodarczym podkreślił reorientację polityki handlowej, tak by minimalizować negatywne efekty globalizacji.

"W każdym z tych obszarów wciąż mamy przed sobą ważną pracę do wykonania. Musimy skonsolidować naszą zewnętrzną politykę migracyjną, poprawić zdolności, jeśli chodzi o powroty (odsyłanie tych, którzy nie kwalifikują się do przyznania azylu - PAP), i osiągnąć trwałe rozwiązania dotyczące zreformowanego systemu azylowego" - zaznaczył szef Rady Europejskiej. Inne z wyzwań, na jakie wskazał, dotyczy uruchomienia stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie wojskowości (PESCO), co ma nastąpić w grudniu.

Ważna debata, jaka toczy się w UE, dotyczy ewentualnego odrębnego budżetu dla strefy euro. Za taka opcją, przewidującą też powołanie ministra finansów eurolandu, opowiedział się we wtorek Macron. KE proponuje z kolei osobną "linię budżetową" dla krajów wspólnej waluty w ramach ogólnego budżetu. Przeszkodą na drodze dla tych pomysłów może być przyszła koalicja w Berlinie, bo liberałowie, którzy szykują się do współrządzenia z Merkel, są przeciw takim koncepcjom. W Tallinie nie zapadną żadne decyzje w tej sprawie. Tusk zapowiedział jednak, że na grudzień zwoła szczyt eurolandu, tak by do połowy przyszłego roku wypracować odpowiednie rozwiązania w tej sprawie.

W piątek szefowie państw i rządów będą rozmawiać na temat tego, jak wykorzystać technologiczne wyzwania, z jakimi mierzy się nie tylko UE. "Szczyt cyfrowy w Tallinie będzie platformą do uruchomienia dyskusji na wysokim szczeblu ws. przyszłych planów dotyczących innowacji cyfrowych" - podkreśliła estońska prezydencja. Celem ma być utrzymanie Europy na czele technologicznych zmian.

Dyskusje na szczycie mają dotyczyć działań w długim horyzoncie czasowym do 2025 roku i dotyczyć takich obszarów w cyfrowym świecie jak zaufanie, bezpieczeństwo, e-zarządzanie, przemysł, społeczeństwo i gospodarka.

Organizacje skupiające przemysł cyfrowy wystosowały przed estońskim spotkaniem list do premiera tego kraju i szefa Rady Europejskiej, w którym wyraziły obawy z powodu kierunku, w jakim zmierzają propozycje odnoszące się do jednolitego rynku cyfrowego. Wezwały przy tym do stworzenia przestrzeni dla innowacji, wzmacniania połączeń cyfrowych i zapewnienia zaufania dla gospodarki cyfrowej.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu