W piątek uchwała NFZ o pieniądzach na realizację porozumienia

05-02-2004, 22:20

PAP: Zarząd Narodowego Funduszu Zdrowia w piątek podejmie uchwałę o zmianie planu finansowego, która ma służyć zabezpieczeniu pieniędzy na realizację porozumienia zawartego w styczniu między lekarzami zrzeszonymi w Porozumieniu Zielonogórskim a ministrem zdrowia Leszkiem Sikorskim.

Zarząd w uchwale zadecyduje o podziale pieniędzy pomiędzy poszczególne oddziały terenowe Funduszu. To nie oznacza, że zmiana zacznie już od piątku obowiązywać w przypadku jej przyjęcia przez zarząd. Musi ją jeszcze zatwierdzić rada Narodowego Funduszu Zdrowia, a następnie ministrowie: zdrowia i finansów.

Według Funduszu, na realizację porozumienia potrzebnych jest ponad 300 mln zł. Przewiduje się, że 65 mln zł ma pochodzić z budżetu ministra zdrowia na programy polityki zdrowotnej, zaś reszta będzie wygospodarowana z Funduszu. 100 mln zł ma pochodzić z rezerwy na opłacenie roszczeń zasądzonych prawomocnymi wyrokami sądu od NFZ. Fundusz zamierza zmniejszyć dodatkowo łącznie o ponad 135 mln zł odpisy aktualizacyjne składki zdrowotnej zbieranej przez ZUS i KRUS (odpisy aktualizacyjne to kwoty odpisywane od przewidywanej puli składek na wypadek wahań ich spływu).

Pomimo tego, że na mocy porozumienia wszystkie podmioty podstawowej opieki zdrowotnej mają prawo do stosowania jego regulacji, dyrektorzy kilku oddziałów NFZ nie chcieli wprowadzać ich w życie. Argumentowali, że nie mają na to pieniędzy. W związku z tym w proteście przeciwko działaniom Funduszu na swoim terenie, w czwartek część lekarzy rodzinnych z Podkarpacia zamknęła swoje gabinety.

Realizacja porozumienia wymaga większych środków głównie dlatego, że lekarze wynegocjowali, iż nocna pomoc lekarska oraz transport sanitarny będą kontraktowane i finansowane oddzielnie, a nie w ramach kontraktu na podstawową opiekę zdrowotną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W piątek uchwała NFZ o pieniądzach na realizację porozumienia