W piątek WIG20 stracił, lecz w ciągu tygodnia nieco zyskał

(Artur Szymański)
opublikowano: 21-10-2005, 17:22

Ostatnia sesja przed drugą turą wyborów prezydenckich przyniosła niewielki spadek giełdowych indeksów. W sondażu PGB Lech Kaczyński o włos wyprzedził Donalda Tuska… WIG20 zniżkował o prawie 0,5 proc., ale w przekroju całego tygodnia zyskał 0,2 proc.

Ostatnia sesja przed drugą turą wyborów prezydenckich przyniosła niewielki spadek giełdowych indeksów. W sondażu PGB Lech Kaczyński o włos wyprzedził Donalda Tuska… WIG20 zniżkował o prawie 0,5 proc., ale w przekroju całego tygodnia zyskał 0,2 proc.

O ile czwartkowa sesja nie należała do porywających, o tyle ostatnia sesja tygodnia, zwłaszcza jej środkowa część, była zwyczajnie nudna. Z początku handlu prawie nie było, wydawało się, że obroty będą dużo skromniejsze niż poprzedniego dnia.

Po południu inwestorzy jednak ożywili się nieco i ostatecznie obroty na akcjach spółek z WIG20 zamknęły się kwotą 890 mln zł, czyli wyższą o 40 mln zł. W dużej mierze jest to jednak zasługą jednej spółki – Telekomunikacji Polskiej, która wrzuciła do puli aż 354 mln zł.

Akcje telekomu zwyżkowały o 1,8 proc., lecz nie uchroniło to rynku przed spadkiem, który napędzał PKN Orlen. Na zamknięciu płocki koncern stracił 2,5 proc. przy drugich na rynku obrotach 146 mln zł. Kiepsko też wypadł KGHM ze stratą 1,3 proc., spółce zaszkodził trzeci z rzędu spadek ceny miedzi.

Na szerokim rynku świetną passę kontynuował Bioton. Na finiszu zwyżka notowań sięgnęła 8,8 proc. W ciągu dziewięciu ostatnich sesji kurs Biotonu aż sześciokrotnie poprawiał historyczne szczyty. Towarzyszyły temu równie imponujące obroty.

Świetny dzień mieli akcjonariusze spółek należących do stajni Romana Karkosika. Skotan zyskał 16,8 proc., Boryszew podrożał o 15,2 proc., a Alchemia ponownie poprawiła szczyt notowań po 14,6-proc. zwyżce. Na przeciwnym biegunie drugi dzień uplasował się PC Guard z ponad 27-proc. stratą. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane