W piątek WIG20 zyskał 0,5 proc., lecz w całym tygodniu stracił 0,8 proc.

(Artur Szymański)
opublikowano: 25-11-2005, 16:51

Zgodnie z oczekiwaniami, ostatnia sesja w tym tygodniu nie wniosła nic nowego do ogólnego obrazu rynku. Nie było na to w ogóle żadnych szans – nie po dniu bez sesji w USA i przed dniem ze skróconymi notowaniami na Wall Street.

Zgodnie z oczekiwaniami, ostatnia sesja w tym tygodniu nie wniosła nic nowego do ogólnego obrazu rynku. Nie było na to w ogóle żadnych szans – nie po dniu bez sesji w USA i przed dniem ze skróconymi notowaniami na Wall Street.

Gdyby nie kilka umówionych transakcji na akcjach trzech spółek, które przeszły przez giełdę w pierwszych kilkudziesięciu minutach piątkowych notowań, mielibyśmy dziś sesję praktycznie bez handlu. Łączna wartość obrotów akcjami Netii, Telekomunikacji Polskiej i PKO BP wyniosła 510 mln zł. Na wszystkie pozostałe spółki przypadło tylko około 220 mln zł.

WIG20 przez cały dzień przebywał w przeraźliwie nudnej konsolidacji w pobliżu poziomu wczorajszego zamknięcia, to kilka punktów nad, to znów kilka punktów pod nim. Zamknięcie zastało indeks na 0,51-proc. plusie. Krótko: była to typowa sesja, którą trzeba było zwyczajnie „odbębnić”, ale nic więcej o niej powiedzieć się twórczego nie da. Cały zresztą ten tydzień nie należał do ciekawych, bo niewielkim ruchom cen towarzyszyły niewielkie obroty. WIG20 w przekroju tygodnia stracił tylko 0,8 proc.

Duzi inwestorzy wykorzystali okazję jaką była dzisiejsza nudna sesja do przetasowań znacznych pakietów akcji w portfelach. Już na otwarciu właściciela zmieniło ponad 6,57 mln walorów Netii po cenie 5,35 zł, co wygenerowało jednorazowy obrót 70 mln zł. CA IB podniosło rekomendację dla akcji spółki z „trzymaj” do „kupuj” cenę docelową wyznaczając na poziomie 6,80 zł. Na zamknięciu kurs operatora wzrósł o 3,8 proc. do 5,5 zł.

Także w przypadku TP SA i PKO BP z rąk do rąk przeszły znaczne pakiety akcji w umówionych transakcjach. Obie spółki straciły przy tym na wartości. Wczoraj CA IB obniżył rekomendację dla akcji banku do „sprzedaj”. Cena docelowa dla akcji PKO BP w raporcie datowanym na 23 listopada, została wyznaczona na 27 zł. Kurs spółki podążał w tym kierunku ostatecznie kończąc sesję na poziomie 27,3 zł.

Do najlepszych inwestycji mijającego tygodnia należały akcje Próchnika i FON, których walory podrożały po około 40-45 proc. Dzięki niskiej wartości rynkowej, spekulanci mogą niewielkim kapitałem doprowadzić do imponujących wzrostów. Ponieważ duża zmienność przyciąga kolejnych graczy, to karuzela spekulacji z dnia na dzień rozpędza się mocniej. Niedoświadczeni inwestorzy powinni trzymać się od takich inwestycji z daleka, wskakiwanie do pędzącego pociągu zazwyczaj kończy się tragicznie. AS

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane