W piątek wizja lokalna w kopalni Zofiówka

opublikowano: 13-04-2007, 09:58

W kopalni 'Zofiówka' w Jastrzębiu Zdroju odbędzie się wizja lokalna, która pozwoli m.in. ocenić rozmiar szkód w wyniku wtorkowego, bardzo silnego wstrząsu - poinformowała PAP rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach Edyta Tomaszewska.

Na dół zjeżdża grupa kilkunastu specjalistów - przedstawicieli kopalni, dwóch urzędów górniczych - Okręgowego i Wyższego oraz właściciela kopalni - Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Początkowo wizja była planowana na czwartek, ale ekspert z dziedziny geofizyki ocenił, że byłoby to zbyt niebezpieczne, bo istniało zagrożenie kolejnym wstrząsem. Jak wyjaśniała Edyta Tomaszewska, górotwór zachowywał się nietypowo ľ po silnym wtorkowym wstrząsie powinien był się poruszać, tymczasem był nieruchomy. To mogło oznaczać zarówno to, że oddał już całą energię podczas wstrząsu, jak i to, że wkrótce nastąpi kolejny.

"W nocy z czwartku na piątek doszło do kolejnego, tym razem bardzo lekkiego wstrząsu, co pozwoliło ocenić, że górotwór oddał już całą energię i zjazd ludzi w ten rejon jest bezpieczny", dodała rzeczniczka WUG.

Do bardzo silnego wstrząsu doszło we wtorek 900 m po ziemią. Pięciu pracowników oddziału wydobywczego zostało poszkodowanych - doznali ogólnych potłuczeń i obrażeń, m.in. urazów barku czy rozcięcia łuku brwiowego. Trzej wyszli z zagrożonego rejonu o własnych siłach, dwaj mieli poranione nogi i zostali wyniesieni na noszach, oni też pozostali dłużej w szpitalu.

Kopalnia 'Zofiówka' wydobywa obecnie węgiel na dwóch ścianach. Ta, w rejonie której doszło do wstrząsu, została wyłączona z wydobycia i może to potrwać nawet ponad miesiąc. Eksperci uczestniczący w wizji lokalnej, opiniują również kwestie związane z dalszym, bezpiecznym użytkowaniem ściany. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / W piątek wizja lokalna w kopalni Zofiówka