W piątek złoty i obligacje stabilne

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-10-2005, 17:00

Piątek przyniósł uspokojenie na rynku walutowym. Złoty i obligacje ustabilizowały się po silnych spadkach spowodowanych zawirowaniami przy tworzeniu rządu, a nadchodzący tydzień może przynieść konsolidację i wyczekiwanie.

Piątek przyniósł uspokojenie na rynku walutowym. Złoty i obligacje ustabilizowały się po silnych spadkach spowodowanych zawirowaniami przy tworzeniu rządu, a nadchodzący tydzień może przynieść konsolidację i wyczekiwanie.

W piątek po godzinie 16.00 za euro płacono 3,9920 zł wobec 3,9920 zł rano i 3,9870 zł na czwartkowym zamknięciu. Dolara wyceniano na 3,294 zł wobec 3,2875 zł i w porównaniu do 3,2850 zł.

"Już piątek przyniósł pewne uspokojenie. Złoty wahał w przedziale 3,985-4 zł" - powiedział dealer Banku BPH Andrzej Krzemiński.

Od czwartku rano trwała wyprzedaż, potem złoty i obligacje ustabilizowały się, a pod koniec dnia zaczęły się umacniać dzięki informacji agencji S&P, że opóźnienie w tworzeniu koalicji rządowej pomiędzy PiS i PO na razie nie wpłynie na ocenę ratingową Polski.

W piątek rynki otrzymały informację od liderów PO, że konsekwentnie odmawiają oni rozmów z PiS na temat koalicji rządowej. Po południu desygnowany na premiera Kazimierz Marcinkiewicz z PiS przedstawił zarys programu rządowego z elementami, o które postulowała PO. W poniedziałek Marcinkiewicz chce prezydentowi przedstawić skład rządu.

"Rynki bacznie obserwują, czy uda się stworzyć rząd (...)  Możliwe jest pewne zrównoważenie w okolicach 4 zł, jednak złe informacje mogą dalej osłabiać złotego. Nie ma mowy jednak o powrocie do umocnienia złotego" - dodał Krzemiński.

W piątek około 16.30 dochodowość dwuletnich papierów wynosiła 4,73 proc. wobec 4,78 proc. rano i 4,61 proc. na zamknięciu w czwartek. W przypadku obligacji pięcioletnich było to 5,20 proc. wobec 5,25 proc. rano i 5,10 proc. w czwartek. Dochodowość dziesięciolatek wynosiła 5,28 proc. w porównaniu do 5,31 proc. w piątek rano i 5,17 proc. w czwartek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W piątek złoty i obligacje stabilne