W piątek złoty odrobi nieco wcześniejsze straty

ISB
13-02-2009, 10:48

Po dobrych sesjach w USA oraz w Azji, na  rynek walutowy powrócił optymizm i złoty odrabia ostatnie straty. Jednak, zdaniem analityków, to tylko chwilowa korekta, bowiem w 2009 r. jego notowania usadowia się na stałe blisko 5-zł granicy.

"Złoty odrabia straty po dobrym zamknięciu giełd w USA, które spowodowały także wzrost optymizmu na parkietach azjatyckich. W ślad za tym nieco wzrósł apetyt na ryzyko, który pomógł walutom rynków wschodzących" - powiedział ekonomista Banku Raiffeisen Marcin Grotek.

W jego ocenie, dzisiejsza sesja będzie tradycyjnie uzależniona od globalnego sentymentu, a dane makro nie będą miały dużego znaczenia dla inwestorów. Nawet tak kiedyś istotne, jak inflacja.

"Dziś jednak decyzje Rady Polityki Pieniężnej (RPP) zależą od innych niż inflacja czynników, a poziom stóp procentowych nie ma decydującego znaczenia dla kursu walutowego. Dlatego, mimo chwilowej korekty, z powodów fundamentalnych złoty będzie przez cały rok słaby o oscylował w granicach 4,80 za euro" - wyjaśnił Gotek.

Ekonomista Raiffeisena uważa, że osłabienie złotego nie wynika ze spekulacji czy innych chwilowych czynników. Jest to bardzo wyraźny efekt fundamentalny, który został dodatkowo wsparty czwartkowymi danymi o C/A.

"Widać ewidentny wpływ kryzysu gospodarczego na Polskę, odpływają inwestycje bezpośrednie oraz portfelowe, coraz trudniej pozyskiwać inwestorów na niepewne rynki wschodzące. Trudno więc w takie sytuacji spodziewać się umocnienia złotego i nawet zejście do poziomu 4,0 zł za euro należy traktować jako korekcyjne. Rok 2009 będzie okresem słabej złotówki" - podsumował Grotek.

W piątek, o godz. 09:45 za jedno euro płacono 4,5950 zł, a za dolara 3,5500 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,2932.

W czwartek ok. godz. 17:10 za jedno euro płacono 4,6271 zł, a za dolara 3,6219 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,2775.

W czwartek ok. godz. 09:35 za jedno euro płacono 4,5774 zł, a za dolara 3,5520 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,2884.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / W piątek złoty odrobi nieco wcześniejsze straty