W piątek złoty w cieniu PZU

opublikowano: 02-10-2009, 16:37

Piątek na rynku złotego był bardzo ciekawą sesją, podczas której czynniki o charakterze lokalnym miały znacznie większe znaczenie dla notowań, niż dane z zagranicy, co na tym rynku nie jest rzeczą normalną. Dodatkowo rozpiętość notowań pary EURPLN rzędu ponad 700 pipsów odnotowana była po raz pierwszy od 14 września (wtedy złoty reagował na  informację o bardzo dużym wzroście deficytu budżetowego w przyszłym roku).

Dzień rozpoczął się od przeceny polskiej waluty – za euro płacono już prawie 4,30 złotego. Rynek spekulował odnośnie rozstrzygnięcia sporu wokół PZU. Okazało się jednak, że temat rzekomego wpływu odszkodowania na rynek złotego był „przereklamowany”, co zresztą podkreślaliśmy w naszych komentarzach. Eureko, poza dywidendą w kwocie nieco ponad 4 mld PLN, nie dostanie w najbliższym czasie dodatkowego odszkodowania, a do tego nawet dywidenda została już wcześniej zabezpieczona przed ryzykiem kursowym. To właśnie tej informacji złoty zawdzięcza umocnienie na koniec tygodnia.

Być może byłoby ono większe, gdyby nie kolejne słabsze dane zza oceanu. Tak jak pisaliśmy w komentarzu porannym (http://www.xtb.pl/strona.php?komentarz=11930), istniało spore ryzyko, że raport o zatrudnieniu w USA okaże się słabszy niż zakładał konsensus rynkowy. Spadek zatrudnienia o 263 tys. okazał się aż o 83 tys. większy niż oczekiwano. To wzmocniło siłę sprzedających na głównych rynkach akcji, która i tak narastała przez kilka ostatnich dni wobec serii nienajlepszych danych makroekonomicznych. Złoty zareagował na dane negatywnie, jednak ostatecznie czynniki krajowe zapewniły mu zamknięcie w okolicach 4,23 za euro i 2,89 za dolara.

W przyszłym tygodniu czekają nas dane o aktywności w usługach oraz decyzje banków centralnych w Europie. Tak naprawdę jednak, dla notowań złotego kluczowy będzie fakt, czy inwestorzy potraktują dane z minionego tygodnia za zaproszenie do większej korekty na rynkach akcji i EURUSD, co oznaczałoby również przecenę polskiej waluty.

Przemysław Kwiecień
Główny Ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane