W pierwszym kwartale roku oddano do użytku najmniej biur od sześciu lat

  • PAP
opublikowano: 17-05-2021, 13:13

W pierwszym kwartale br. na regionalny rynek biurowy dostarczono 46,4 tys. m kw. nowej powierzchni, co ze względu na pandemię jest najniższą wartością od 6 lat - poinformowała firma doradcza CBRE. Dodano, że poziom pustostanów wzrósł o 3 pp. do blisko 13 proc.

Szef rynków regionalnych CBRE Kamil Tyszkiewicz zwrócił uwagę, że choć pandemia nadal odciska swoje piętno na rynku biurowym, to jednak deklaracje pracowników i pracodawców dotyczące chęci powrotu do biur, rozwijający się program szczepień oraz stabilna sytuacja makroekonomiczna Polski pozwalają przewidywać ożywienie w tej sprawie.

"W pandemii po stronie popytowej zaobserwowaliśmy spadek aktywności najemców, którzy nie byli pewni, jak w swojej strategii uwzględnić pracę zdalną, jednak wiele firm deklaruje chęć dalszego rozwoju i tworzenia nowych miejsc pracy. Ciekawą informacją w kontekście wzrostu rynku biurowego jest natężenie zapytań od nowych inwestorów. Atrakcyjność Polski nie maleje a wręcz rośnie. Sytuacja na innych rynkach światowych skłania duże koncerny do poszukiwań bezpiecznych przystani dla ich biznesu a Polska od dłuższego czasu jest tak postrzegana" - wyjaśnił.

Tyszkiewicz dodał, że nie bez znaczenia dla wzrostu liczby nowych inwestycji w sektorze biurowym są liczne programy realizowane przez rząd, mające na celu ułatwiać przenoszenie biznesu do Polski.

Firma doradcza poinformowała, że w pierwszym kwartale br. na regionalnym rynku biurowym przybyło 46,4 tys. m kw. nowej powierzchni, co jest najniższą wartością od 2015 roku. Dostarczono w sumie pięć projektów, z czego dwa w Trójmieście oraz trzy w Krakowie. Największymi oddanymi do użytku budynkami były Palio A w Gdańsku (16,5 tys. m kw.) oraz Equal Business Park D w Krakowie (11,6 tys. m kw.).

Dodano, że oddana powierzchnia na rynkach regionalnych była przednajęta w 40 proc. Z kolei w budowie pozostaje 300 tys. m kw. powierzchni, które zostaną oddane do użytku do końca 2021 roku.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

CBRE wskazała, że popyt na regionalnym rynku biurowym na początku roku wyniósł 98,3 tys. m kw. Jak podkreślono, to poniżej poziomu sprzed pandemii (spadek o 55 proc.).

Dodano, że odnotowano też przetasowania w strukturze umów. "Niewielki udział popytu stanowiły transakcje przednajmu – 8 proc. vs. 27 proc. rok wcześniej. Nadal najwyższy udział w popycie mają przedłużenia – niemal 45 proc. Trzeba jednak zauważyć, że utrzymuje się wysoki odsetek nowych umów (33 proc.). Na 3 z 8 rynków regionalnych nowe umowy stanowiły nawet większy udział niż umowy przedłużenia. Dotyczy to m.in. Wrocławia, gdzie stanowiły aż 67 proc. całego popytu" - wyjaśniono w raporcie.

Wskazano w nim ponadto, że absorpcja na rynkach regionalnych w pierwszym kwartale br. wyniosła 22,6 tys. m kw., co jest wartością porównywalną do rynku warszawskiego. Bardzo wysoka absorpcja wystąpiła w Trójmieście, bo aż 26,6 tys. m kw; najniższa była w Lublinie, w którym zwolniło się aż 7,1 tys. m kw. powierzchni.

CBRE dodała, że podobnie jak w ubiegłych latach, największy udział w popycie powierzchni biurowej stanowią firmy z sektora IT, które odpowiadają za 36 proc. wynajętej powierzchni. W pierwszych miesiącach roku ten sektor podpisał umowy na 35,7 tys. m kw. powierzchni, z czego 15,1 tys. m kw. w Krakowie, a 12,7 tys. m kw. w Trójmieście - poinformowano.

W raporcie wskazano również, że na koniec pierwszego kwartału poziom pustostanów na rynkach regionalnych wyniósł 12,92 proc., co oznacza wzrost o 3,51 pp. w porównaniu do poprzedniego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane