W PKN Orlen otwarto zmodernizowaną instalację Olefin II

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-10-2005, 16:17

W PKN Orlen w Płocku otwarto w piątek zmodernizowaną instalację Olefin II. Inwestycja kosztowała 245 mln euro. Dzięki niej podwojono produkcję etylenu do 700 tys. ton oraz propylenu do 380 tys. ton rocznie.

W PKN Orlen w Płocku otwarto w piątek zmodernizowaną instalację Olefin II. Inwestycja kosztowała 245 mln euro. Dzięki niej podwojono produkcję etylenu do 700 tys. ton oraz propylenu do 380 tys. ton rocznie.

    "Zmodernizowana instalacja Olefin II jest jedną z najnowocześniejszych w Europie. Podnosi znaczenie gospodarcze PKN Orlen w skali kraju i regionu. W połączeniu z działalnością petrochemiczną Unipetrolu daje szansę odegrania znaczącej roli w skali branży europejskiej" - powiedział w trakcie uroczystości prezes płockiego koncernu Igor Chalupec.

    Wykonawcą modernizacji instalacji Olefin II, która rozpoczęła się w 2002 roku, była firma ABB Lummus. Wytwarzany tam etylen i propylen, podstawowe petrochemikalia służące do produkcji tworzyw sztucznych w większości trafiają do Basell Orlen Polyolefins i włocławskiego Anwilu.

    Zastępca dyrektora generalnego ds. operacyjnych PKN Orlen Czesław Bugaj zapowiedział, iż ze względu na przewidywany wzrost zapotrzebowania na petrochemikalia, spółka rozpoczęła prace analityczne, dotyczące budowy instalacji Olefin III.

    Wcześniej płocki koncern informował, że ewentualna budowa Olefin III, m.in. o zdolności produkcyjnej etylenu na poziomie co najmniej 600 tys. ton rocznie, może nastąpić po 2010 roku. Obecnie udział PKN Orlen w krajowym rynku etylenu szacowany jest na około 75 proc., a propylenu na ponad 40 proc.

 Instalacja Olefin II została oddana do użytku w 1980 roku. Jej budowa trwała trzy lata. W listopadzie 1994 roku doszło do poważnej awarii kompleksu. Niewłaściwa eksploatacja przegrzewacza (jednego z najważniejszych urządzeń kompleksu, o wielkości budynku mieszkalnego) doprowadziła wówczas do pęknięcia rury i wydostania się pary wodnej, która zdmuchnęła płomień na palnikach gazu opałowego.

    W efekcie powstała mieszanina wybuchowa, która eksplodowała i rozsadziła przegrzewacz. Eksplozja doprowadziła do zawalenia się komina o wysokości 55 metrów, który następnie uszkodził biegnące w pobliżu rurociągi. Straty powstałe w wyniku tej awarii oszacowano wtedy na ponad 9 mln zł.

    Instalacja Olefin II ruszyła ponownie po remoncie w styczniu 1995 roku. W trakcie prowadzonych wtedy robót dokonano pierwszej modernizacji kompleksu, zwiększając jego zdolność produkcyjną z 300 do 360 tys. ton etylenu i ze 125 do 135 tys. ton propylenu rocznie.

    Zmodernizowana instalacja Olefin II jest jednym z największych tego typu kompleksów produkcyjnych w Europie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane