W PKN Orlen zatrzymano instalację hydroodsiarcznia gudronu

opublikowano: 02-11-2004, 21:06

W zakładzie PKN Orlen w Płocku zatrzymano instalację hydroodsiarczania gudronu (gudron to pozostałość po destylacji próżniowej ropy naftowej) ze względu na wykryte wady wpracy części urządzeń. Nieplanowany postój, który może potrwać

około 30 dni, nie wpłynie jednak na wielkość produkcji benzyny i oleju napędowego - poinformował we wtorek wieczorem PAP rzecznik prasowy płockiego koncernu Dawid Piekarz.

"Zdarzenie to nie wpływa na wielkość produkcji benzyn i oleju napędowego, zwiększy zaś ilość wytwarzanego ciężkiego oleju

opałowego" - napisał Piekarz w wydanym komunikacie.

Piekarz zaznaczył w nim, iż według szacunków spółki w konsekwencji zatrzymania instalacji hydroodsiarczania gudronu

nastąpi zmniejszenie marży brutto maksymalnie o 21 mln zł. Zapewnił, iż koncern podjął "wszelkie działania w celu

zmniejszenia potencjalnej utraty marży".

Piekarz powiedział PAP, że postój instalacji hydroodsiarczania gudronu został wymuszony przez nieprawidłowe funkcjonowanie części urządzeń, a zmniejszenie marży wynikać będzie z okresowego ograniczenia produkcji lekkiego oleju opałowego. W komunikacie nie podano, co było przyczyną nieprawidłowości.

Instalacja hydroodsiarczania gudronu, o zdolności przerobu 1,8 mln ton w ciągu roku, ruszyła w 1999 roku. Jej urządzenia służą m.in. do oczyszczania paliwa z siarki. Instalacja ta jest jedną z największych i najnowocześniejszych na świecie, konkurującą z podobnymi urządzeniami w Japonii, Kanadzie i Meksyku. Koszt jej budowy wyniósł 300 mln USD.

mb/ pwd/ mw/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / W PKN Orlen zatrzymano instalację hydroodsiarcznia gudronu