W PKN Orlen zatrzymano instalację hydroodsiarcznia gudronu
W zakładzie PKN Orlen w Płocku zatrzymano instalację hydroodsiarczania gudronu (gudron to pozostałość po destylacji próżniowej ropy naftowej) ze względu na wykryte wady wpracy części urządzeń. Nieplanowany postój, który może potrwać
około 30 dni, nie wpłynie jednak na wielkość produkcji benzyny i oleju napędowego - poinformował we wtorek wieczorem PAP rzecznik prasowy płockiego koncernu Dawid Piekarz.
"Zdarzenie to nie wpływa na wielkość produkcji benzyn i oleju napędowego, zwiększy zaś ilość wytwarzanego ciężkiego oleju
opałowego" - napisał Piekarz w wydanym komunikacie.
Piekarz zaznaczył w nim, iż według szacunków spółki w konsekwencji zatrzymania instalacji hydroodsiarczania gudronu
nastąpi zmniejszenie marży brutto maksymalnie o 21 mln zł. Zapewnił, iż koncern podjął "wszelkie działania w celu
zmniejszenia potencjalnej utraty marży".
Piekarz powiedział PAP, że postój instalacji hydroodsiarczania gudronu został wymuszony przez nieprawidłowe funkcjonowanie części urządzeń, a zmniejszenie marży wynikać będzie z okresowego ograniczenia produkcji lekkiego oleju opałowego. W komunikacie nie podano, co było przyczyną nieprawidłowości.
Instalacja hydroodsiarczania gudronu, o zdolności przerobu 1,8 mln ton w ciągu roku, ruszyła w 1999 roku. Jej urządzenia służą m.in. do oczyszczania paliwa z siarki. Instalacja ta jest jedną z największych i najnowocześniejszych na świecie, konkurującą z podobnymi urządzeniami w Japonii, Kanadzie i Meksyku. Koszt jej budowy wyniósł 300 mln USD.
mb/ pwd/ mw/
© ℗