W PKN Orlen zawarto porozumienie płacowe

PAP
opublikowano: 01-03-2018, 06:44

Przedstawiciele zarządu i związków zawodowych PKN Orlen zawarli porozumienie, dotyczące podwyżek płac w spółce w 2018 r. Ustalono m.in. obligatoryjny wzrost wynagrodzeń dla pracowników z najmniejszym i średnim uposażeniem, odpowiednio od 330 do 180 zł brutto.

Porozumienie płacowe w płockim koncernie zostało uzgodnione w środę wieczorem, czyli w ostatnim terminie - koniec lutego - jaki przewiduje tamtejszy Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy (ZUZP) - negocjacje prowadzono od stycznia.

Informując o uzgodnieniach płacowych, biuro prasowe PKN Orlen oceniło zawarte porozumienie jako "korzystne dla obydwu stron", zwracając przy tym uwagę, że "kompromisowe ustalenia podjęto w terminie przewidzianym przez ZUZP".

"Biorąc pod uwagę znaczną rozbieżność początkowych stanowisk, za duży sukces należy uznać efekt końcowy rozmów. Negocjacje zakończyliśmy z przekonaniem, że ustalone warunki są satysfakcjonujące dla pracowników, a jednocześnie optymalne z punktu widzenia finansów i rozwoju spółki" – podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie spółki. Zwrócił przy tym uwagę, że zawarte porozumienie płacowe "przewiduje najwyższy wzrost obligatoryjny dla najniżej uposażonych".

"W panującej dziś erze pracownika pozyskanie i utrzymanie wysokiej klasy specjalistów, jakich wymagają nasze aktywności w wielu dziedzinach, stają się coraz trudniejsze. Musimy pamiętać, że działamy w niełatwym otoczeniu biznesowym i wzmacnianie naszej pozycji wymaga zarówno doskonałości operacyjnej, jak i aktywnego poszukiwania nowych szans rozwojowych. Nie jest to możliwe bez wykwalifikowanej i zmotywowanej kadry" – ocenił prezes PKN Orlen.

Biuro prasowe płockiego koncernu podało, że uzgodnione tegoroczne porozumienie płacowe przewiduje tam obligatoryjny wzrost wynagrodzeń zasadniczych od 1 kwietnia w kategoriach zaszeregowania 0-2 w wysokości 330 zł brutto, w kategoriach 3-5 w wysokości 300 zł brutto, a w kategoriach 6-7 w wysokości 180 zł brutto; ponadto przewidziano uznaniowy wzrost wynagrodzeń o 50 zł brutto, a także wypłatę w dwóch równych częściach nagród jednorazowych w łącznej wysokości 3500 zł brutto.

Jak zaznaczyło biuro prasowe PKN Orlen, w ramach porozumienia płacowego uzgodniono też wzrost miesięcznej składki podstawowej Pracowniczego Programu Emerytalnego o 20 zł do kwoty 200 zł ze skutkiem od 1 marca oraz jednorazowe zasilenie kwotą 500 zł brutto do 1 czerwca br. pracowniczych kart zakupowych, co oznacza w tym przypadku wzrost o 30 zł.

Szczegóły zawartego porozumienia płacowego potwierdził w rozmowie z PAP przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” PKN Orlen Henryk Kleczkowski. Dodał, że porozumienie płacowe zaakceptowały m.in. trzy największe związki zawodowe działające w płockim koncernie, oprócz NSZZ „Solidarność”, również: Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego i Międzyzakładowy Branżowy Związek Zawodowy.

"Nasz związek jest zadowolony z porozumienia, choć powiedziałbym, że umiarkowanie. Uważamy, że PKN Orlen stać na o wiele wyższy wzrost wynagrodzeń. Udało się jednak wynegocjować dobre podwyżki. Godzimy się na te uzgodnienia pod warunkiem, że ten wzrost wynagrodzeń zostanie przeniesiony do spółek grupy kapitałowej PKN Orlen" – oświadczył przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w płockim koncernie.

Zaznaczył, iż w porozumieniu płacowym nie uwzględniono obligatoryjnych podwyżek w kategoriach zaszeregowania 8-10, czyli dla najwięcej zarabiających w PKN Orlen, co wynikało z wcześniejszych uzgodnień negocjacyjnych.

"Generalnie jesteśmy zadowoleni. Na pewno jest to krok w dobrym kierunku z nowym prezesem PKN Orlen. Liczymy na dalszą dobrą współpracę" - dodał Kleczkowski po czwartkowym finale negocjacji płacowych.

Negocjacje płacowe zarządu i związków zawodowych PKN Orlen odbywają się w z początkiem każdego roku. Zgodnie z obowiązującym tam ZUZP, porozumienie w sprawie wzrostu wynagrodzeń dla pracowników w danym roku powinno być zawarte zawsze do końca lutego, natomiast w przypadku braku takich uzgodnień, pracodawca wydaje własne zarządzenie – w marcu.

Na początku lutego rada nadzorcza PKN Orlen dokonała zmian w zarządzie tej spółki, odwołując m.in. prezesa Wojciecha Jasińskiego i powołując na to stanowisko Daniela Obajtka.

Największe związki w PKN Orlen, w tym także związek branżowy grupy kapitałowej płockiego koncernu, jeszcze z początkiem stycznia wysłały pismo do ówczesnego prezesa płockiego koncernu, podkreślając, że "obligatoryjna podwyżka wynagrodzeń wszystkich pracowników jest niezbędnym czynnikiem ukształtowania systemu wynagrodzeń w tym roku". Związkowcy przypomnieli wtedy, że w 2017 r. nie doszło do zawarcia porozumienia płacowego. Zaznaczyli też, iż rekordowe wyniki spółki "to zasługa pełnego zaangażowania pracowników, którzy coraz częściej obarczani są dodatkowymi zadaniami w ramach pełnionych obowiązków".

W 2017 r. brak porozumienia płacowego w PKN Orlen oznaczał, że zgodnie z obowiązującym tam ZUZP pracodawca musiał wydać do 10 marca zarządzenie w sprawie wzrostu płac w spółce. W decyzji tej określono wówczas wysokość obligatoryjnych nagród w łącznej kwocie 4600 zł oraz ustalono wysokość podwyżek uznaniowych do 1600 zł średnio na pracownika. W zarządzeniu nie zapisano wtedy podwyżek obligatoryjnych na 2017 r.

Także w 2013 r. negocjacje płacowe ówczesnego zarządu i związków zawodowych PKN Orlen nie przyniosły porozumienia. W wydanym wtedy zarządzeniu wskaźnik wzrostu wynagrodzeń zasadniczych ustalono na 0 proc., a wysokość nagród indywidualnych, uzależnionych od oceny rocznej pracownika, na 1 tys. zł. Decyzję tę uzasadniono wtedy dbałością o zachowanie kondycji finansowej płockiego koncernu.

Z kolei w 2016 r. porozumienie płacowe między zarządem a związkami PKN Orlen zawarto w piątej z kolei turze negocjacji, w ostatnim możliwym wówczas terminie – z końcem lutego. Uzgodniono wówczas obligatoryjną podwyżkę wynagrodzenia dla wszystkich pracowników płockiego koncernu z wyrównaniem od 1 stycznia 2016 r. w wysokości 200 zł oraz podwyżkę uznaniową na jednego pracownika od 1 kwietnia 2016 r. w wysokości 100 zł. Wynegocjowano też dwie nagrody po 1500 zł - w marcu i grudniu 2016 r. dla każdego zatrudnionego w spółce.

PKN Orlen jest największym, strategicznym podmiotem branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jednym z największych w Europie. W zakładzie głównym spółki w Płocku zatrudnionych jest ponad 4,5 tys. pracowników, a w całej grupie Orlen ponad 19,5 tys. Z danych płockiego koncernu za 2017 r. wynika, iż w tym czasie średnia płaca brutto wzrosła tam do 10 tys. 250 zł. W ocenie związków, kwota ta to poziom wynagrodzeń jedynie 30 proc. pracowników spółki.

Według PKN Orlen, grupa kapitałowa Orlen wypracowała w ciągu 12 miesięcy 2017 r. rekordowy zysk na poziomie ponad 7,17 mld zł, czyli o ponad 1,43 mld zł wyższy niż w tym samym okresie 2016 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / W PKN Orlen zawarto porozumienie płacowe