W Polsce brakuje akademików

DK
opublikowano: 11-03-2019, 22:00

W budowie jest siedem prywatnych domów studenckich, oferujących 2,5 tys. miejsc. Na potrzeby żaków to ciągle za mało.

Według raportu „Rynek Prywatnych Akademików w Polsce”, przygotowanego przez Metropolitan Investment, uczelnie publiczne i prywatne są w stanie zaoferować studentom 484 domy studenckie, a w nich 126 tys. miejsc noclegowych. Na zakwa- analityk terowanie może liczyć jedynie co dziesiąty żak. Jednocześnie rośnie liczba studentów z zagranicy — w roku akademickim 2017/18 przekroczyła 72 tys., a według prognoz do 2020 r. ta wartość może wzrosnąć nawet o 25 proc.

— To się przyczynia do wzrostu zainteresowania inwestorów sektorem akademików prywatnych — nie do końca uregulowanym, stosunkowo nowym, ale z ogromnym potencjałem. Warto także wziąć pod uwagę rosnące wymagania studentów, którzy coraz częściej poszukują atrakcyjnych alternatyw mieszkaniowych — komentuje Anna Pawłowska, inwestycyjny Metropolitan Investment.

W Polsce działa około 100 prywatnych akademików, oferujących ponad 6,5 tys. miejsc dla studentów. Najwięcej znajduje się na Mazowszu. Kolejne miejsca pod tym względem zajmują Wielkopolska i województwo łódzkie. Obecnie w budowie znajduje się siedem akademików, które zwiększą podaż o ponad 2,5 tys. miejsc noclegowych. Trzy z nich powstają w Gdańsku, dwa w Krakowie i po jednym w Warszawie i Wrocławiu. W planach jest kolejnych 14 prywatnych domów studenckich.

— Aż sześć z nich powstanie w Gdańsku, trzy w Warszawie, dwa w Katowicach i po jednym w Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu — podają przedstawicieleMetropolitan Investment.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DK

Polecane