W Polsce kiepsko płacą za faktury

JK
opublikowano: 04-10-2018, 17:56

W naszym kraju aż 39 proc. faktur nie jest opłacanych w terminie. W środkowo-wschodniej Europie gorzej jest tylko w Turcji.

W tym roku regulowanie zobowiązań płatniczych między przedsiębiorcami w Polsce nie poprawiło się. Tak pesymistyczne wnioski płyną z kolejnego badania „Barometr praktyk płatniczych” autorstwa Atradiusa, globalnego ubezpieczyciela należności. Firma przeanalizowała ankiety wśród 1447 przedsiębiorstw ze środkowo-wschodniej Europy, w których pytała o terminowe regulowanie płatności.

Zobacz więcej

Paweł Szczepankowski, dyrektor zarządzający Atradiusa w Polsce

Marek Wiśniewski

Z badania wynika, że w naszym kraju odsetek przedsiębiorstw borykających się przeterminowanymi płatnościami wynosi 86 proc. To co prawda o 3 pkt. proc. mniej niż rok temu, ale twórcy raportu wyjaśniają, że wynika to ze znacznego zmniejszenia opóźnień klientów zagranicznych. Zwiększył się natomiast — z 89 do 90 proc. — odsetek krajowych płatności po terminie. Oznacza to, że regulowanie długów między polskimi firmami idzie jak po grudzie i ciągle jest ogromnym problemem. Dowodzi tego podsumowanie — aż 39 proc. faktur B2B z odroczonym terminem płatności nie jest regulowana w ustalonym czasie. Odsetek zaległych faktur w sektorze B2B jest drugi pod względem wielkości w środkowo-wschodniej Europie (średnia dla regionu wynosi 36 proc.).

- Niestety, mimo polepszenia się sytuacji w krajach regionu i mniejszego odsetka niezapłaconych faktur w Polsce niewiele się zmieniło względem u biegłego roku. Co więcej, w tym roku procent zaległych faktur jest wyższy niż skumulowana średnia w innych krajach. Pod tym względem wyprzedza nas tylko Turcja z gigantycznym odsetkiem niezapłaconych faktur — 60 proc. – mówi Paweł Szczepankowski, dyrektor zarządzający Atradiusa w Polsce. 

Aż 62 proc. ankietowanych przedsiębiorców w Polsce obawia się, że w ciągu najbliższego roku zatory płatnicze się powiększą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu