W Polsce łączy się 207 banków

ET
opublikowano: 09-02-2011, 00:00

Spółdzielcy decydują o połączeniu MR Banku z GBW. Potrzeba 51 proc. głosów. Problemu raczej nie będzie.

Spółdzielcy decydują o połączeniu MR Banku z GBW. Potrzeba 51 proc. głosów. Problemu raczej nie będzie.

Dzisiaj zbiera się nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Mazowieckiego Banku Regionalnego (MR Bank), najmniejszego spośród trzech zrzeszeń banków spółdzielczych. Lista spraw do przegłosowania jest długa, ale najważniejszym punktem będzie decyzja w sprawie fuzji z Gospodarczym Bankiem Wielkopolskim (GBW), drugim co do wielkości graczem na rynku spółdzielczym. Nie będzie to jeszcze głosowanie, które przesądzi o połączeniu. Na razie walne podejmie decyzję kierunkową w tej sprawie. Potrzeba do tego 51 proc. głosów. Nie powinno być problemów z uzbieraniem większości. Akcjonariuszami MR Banku są należące do niego banki spółdzielcze, ale także GBW oraz lider sektora bankowego Bank Polskiej Spółdzielczości. Fuzji sprzeciwia się BPS, który sam chciał włączyć mazowiecki bank do swojej grupy. Kontroluje jednak tylko 8,8 proc. jego akcji.

— Zagłosujemy przeciw — zapowiada Mirosław Potulski, prezes BPS.

Na dzisiejszym walnym żadnej szkody zwolennikom połączenia banków wyrządzić nie zdoła, bo bez wysiłku zbiorą oni potrzebną większość. Żeby jednak przegłosować ostateczną decyzję o połączeniu z GBW, potrzebują więcej szabel — 75 proc. głosów. Tymczasem BPS razem ze swoimi bankami kontroluje około 30 proc. akcji MR Banku. Prezes Potulski zapewnia jednak, że nie będzie montował koalicji do wyhamowania fuzji. Zresztą, nie wiadomo, czy udałoby mu się zebrać wystarczającą grupę zwolenników. GBW czyści przedpole i skupuje akcje od akcjonariuszy MR Banku.

— Wynegocjowana cena wynosi 135 zł za akcję. Prezes GBW nie podjął jeszcze decyzji w sprawie skupu, ale formalnie porozumienie o zbyciu zostało zawarte —mówi Witold Morawski, prezes Banku Spółdzielczego Biała Rawska.

Paweł Pawłowski, szef GBW, przyznaje, że skupuje akcje na rynku. Sam bank posiada już około 10 proc. akcji MR Banku.

— Naszą ofertę kierujemy do banków, które są spoza mazowieckiego zrzeszenia — mówi prezes Pawłowski.

Ile chce skupić akcji?

— Tyle ile wyniesie podaż — mówi Paweł Pawłowski.

Po korzystnej decyzji dzisiejszego walnego prace nad fuzją mogą ruszyć pełną parą. Co prawda obydwa banki potrzebują jeszcze zgody UOKiK oraz Komisji Nadzoru Finansowego, ale raczej nie powinny mieć z tym problemu.

Do MR Banku należy obecnie 57 banków. Niedawno odeszło od niego 9, przechodząc do BPS, który zrzesza już 367 banków. W GBW jest ich 150.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane