W Polskiej Miedzi załoga chce dokładki

Ewa Szczecińska
opublikowano: 04-08-2008, 00:00

Giełda Trzy roczne nagrody z zysku to dla górników Miedzi za mało. Chcą podwyżek, bo rośnie inflacja.

Giełda Trzy roczne nagrody z zysku to dla górników Miedzi za mało. Chcą podwyżek, bo rośnie inflacja.

7842 zł — tyle według danych spółki wyniosła wraz z nagrodami średnia miesięczna płaca w KGHM Polska Miedź w 2007 r. Rok wcześniej pracownicy zarabiali średnio po 6883 zł. 14-procentowy wzrost teoretycznie powinien ich zadowalać, ale dziś załoga KGHM grzmi, że na ten rok poprzednicy prezesa Mirosława Krutina nie przewidzieli takich podwyżek, jak się spodziewali. Rzeczywiście, miesięczna płaca ma wzrosnąć o 2,5 proc., ale do tego dojdą jeszcze premie.

— Średni wzrost miesięcznej płacy o 150 zł nie zadowala nikogo przy rosnących cenach gazu, energii elektrycznej i żywności. Dlatego chcemy dodatkowych 200 zł — mówi Józef Czyczerski, przewodniczący Solidarności w koncernie.

Według zarządu, spełnienie postulatu Solidarności zwiększyłoby koszty pracownicze o blisko 150 mln zł. Inni związkowcy żądają dodatkowej nagrody, co kosztowałoby spółkę niemal 100 mln zł.

KGHM boryka się z kryzysem na rynkach światowych oraz umacniającym się złotym i jego szefowie twierdzą, że spółki na podwyżki nie stać. Załoga musi zadowolić się tym, co ma, zwłaszcza że oprócz comiesięcznej pensji dostaje ekstrapremie.

— Nasi pracownicy, obok nagród okolicznościowych, otrzymują premie z zysku spółki. W ubiegłym roku każdy z nich dostał trzy takie nagrody w wysokości swojego miesięcznego wynagrodzenia każda. To oznacza, że w rzeczywistości miesięczny wzrost wynagrodzeń nie wynosi 150, ale 460 zł — mówi Monika Kowalska, rzeczniczka KGHM.

Ugoda ze związkami, na podstawie której załoga ma swój udział w rocznym zysku, kosztowała firmę w minionym roku ponad 300 mln zł (zysk wyniósł 3,7 mld zł). W tym roku firma celuje w 2,9 mld zł zysku, co oznacza, że do kieszeni pracowników wpadną przynajmniej dwie tłuste premie.

Związki z KGHM nie chcą dziś mówić, czy wejdą w spór zbiorowy z zarządem. Czekają na pisemną odpowiedź na postulaty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Szczecińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu