W poniedziałek polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe

PAP
13-07-2013, 11:44

Współpraca gospodarczo-inwestycyjna Polski i Hiszpanii, reformy podejmowane przez Madryt, przyszłość Unii Europejskiej oraz kwestie energetyczne i klimatyczne będą głównymi tematami podczas poniedziałkowych polsko-hiszpańskich konsultacji międzyrządowych.

Jeszcze w niedzielę do Madrytu udadzą się premier Donald Tusk, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, minister transportu Sławomir Nowak oraz szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Podczas rozmów obecni będą również wiceministrowie: gospodarki Tomasz Tomczykiewicz, spraw zagranicznych Piotr Serafin i środowiska Aneta Wilmańska.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu przewodnimi tematami konsultacji będą m.in. współpraca gospodarczo-inwestycyjna obu państw, reformy w Hiszpanii, przyszłość Unii Europejskiej oraz kwestie energetyczne i klimatyczne.

Hiszpania poparła unijny pakiet klimatyczno-energetyczny, pułapy redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz wzrostu wskaźnika wykorzystania energii odnawialnej. Teraz UE debatuje nad celami klimatycznymi na 2030 r.; Komisja Europejska może pod koniec roku zaproponować nowe, wiążące cele redukcji emisji CO2 i udziału energii ze źródeł odnawialnych (OZE), ponad ustalony w 2008 r. pułap 20 proc. dla całej Unii.

Dla Polski w tej chwili ważniejsze jest jednak pozyskiwanie sojuszników ws. zaaprobowanych na początku lipca przez europosłów zmian na rynku handlu emisjami CO2. Parlament Europejski opowiedział się za interwencją na tym rynku, co ma doprowadzić do podniesienia cen na pozwolenia na emisję CO2. Dla naszego kraju jest to szczególnie niekorzystne, bo nasza gospodarka oparta jest w ponad 90 proc. na węglu, przy którego spalaniu emitowany jest do atmosfery dwutlenek węgla. Droższe opłaty za emisję uderzają w polską energetykę i przemysł, sprawiając, że staje się on mniej konkurencyjny.

Jeśli rządowi uda się przekonać odpowiednią większość krajów europejskich, rozwiązania przyjęte przez europosłów mogą zostać odrzucone lub zmienione na naszą korzyść.

W czasie spotkania w Madrycie omawiana ma być też sytuacja bezrobocia wśród ludzi młodych. W Hiszpanii problem ten jest szczególnie dotkliwy, bo bez pracy tam jest ponad 50 proc. młodzieży. Premier Donald Tusk mówił w piątek, że brak pracy staje się też palącą kwestią w Polsce, dlatego chce rozmawiać z hiszpańskimi władzami o skutecznym zapobieganiu temu zjawisku.

Czerwcowy szczyt UE zdecydował, że w najbliższych latach na walkę z bezrobociem wśród młodych Europejczyków trafi co najmniej 8 mld euro. Do Polski ma pójść ok. 2 mld euro. Środki te w mają być kierowane do regionów, gdzie bezrobocie wśród młodych przekracza 25 proc. (czyli de facto do 10 województw).

Podczas konsultacji mają być też omawiane kwestie dot. unii bankowej. Warszawie zależy na otrzymaniu równego prawa głosu w projektowanym wspólnym systemie restrukturyzacji i tzw. kontrolowanej upadłości banków w UE. W środę KE przedstawiła propozycję w tej sprawie, w której znalazł się niekorzystny dla Polski zapis. Aby go zmienić potrzebne będzie poparcie innych stolic unijnych.

"Najistotniejsze jak zawsze będą rozmowy premierów. Oczekuję, że te rozmowy skoncentrują się na dwóch obszarach. Po pierwsze będziemy mieli jesień pod znakiem przyspieszonej przebudowy unii gospodarczej i walutowej. Będzie ona koncentrowała się w pierwszym rzędzie na unii bankowej oraz poszukiwaniu mechanizmów, które prowadziłyby do motywowania państw strefy euro, członków unii gospodarczej i walutowej, do przyspieszenia reform strukturalnych" - powiedział PAP minister ds. europejskich Piotr Serafin.Według niego Hiszpania ma w tej kwestii "specjalną wiarygodność, bo jest to kraj, który w kilkunastu ostatnich miesiącach zdecydował się na najbardziej śmiałe, najgłębsze reformy strukturalne". "Myślę, że to doświadczenie hiszpańskie będzie wpisywało się w to, co się będzie działo późną jesienią w unii gospodarczej i walutowej po wyborach parlamentarnych w Niemczech" – zaznaczył.

Podkreślił, że celem Polski w tym procesie jest dążenie do zachowania otwartości instrumentów służących modernizacji unii gospodarczej i walutowej na kraje, które dzisiaj w strefie euro nie są.

Serafin powiedział, że drugi element polsko-hiszpańskich konsultacji międzyrządowych będzie związany z polityką sąsiedzką UE. "Hiszpanie mają jedne z najlepszych w Europie doświadczeń i wiedzę jeśli chodzi o Afrykę Północną. My jesteśmy ekspertami, gdy idzie o Wschód" - ocenił minister. Jego zdaniem rozmowy w Madrycie powinny służyć nie tylko ocenie sytuacji, ale także poszukiwaniu równowagi w rozwoju tych dwóch wymiarów polityki sąsiedztwa UE."Zasadą, którą promujemy i sądzimy, że spotka się z uznaniem Hiszpanii, jest zasada wspierania i koncentrowania uwagi na tych, którzy dokonują największych postępów w demokratyzacji i dostosowywaniu się do standardów europejskich w dziedzinie ekonomii" - dodał Serafin.

UE uzależniła podpisanie porozumienia o stowarzyszeniu i wolnym handlu z Ukrainą od spełnienia przez władze w Kijowie kilku warunków, z których najtrudniejsze wydaje się rozwiązanie problemy tzw. wybiórczego stosowania prawa wobec przeciwników politycznych rządzących sił.Symbolem tego problemu stała się była ukraińska premier Julia Tymoszenko, skazana na 7 lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją. Dla Tymoszenko, a także wielu stolic europejskich wyrok był umotywowany politycznie.

Serafin poinformował ponadto, że konsultacjom międzyrządowym w Madrycie będzie towarzyszyło polsko-hiszpańskie forum gospodarcze, w którym będą brać udział przedstawiciele Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" oraz analogicznej organizacji hiszpańskiej.

Poniedziałkowe rozmowy będą już drugimi konsultacjami rządów Donalda Tuska i Mariano Rajoya.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / W poniedziałek polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe