W poniedziałek powinna być sfinalizowana umowa z AwtoZAZ

Polska Agencja Prasowa SA
09-06-2005, 17:21

Umowa sprzedaży należącego do Skarbu Państwa pakietu akcji FSO SA ukraińskiej spółce AwtoZAZ powinna zostać sfinalizowana w poniedziałek, wtedy ma przybyć do Polski kontrolujący ukraińską spółkę Tariel Wasadze - powiedział w czwartek PAP minister gospodarki i pracy Jacek Piechota.

Umowa sprzedaży należącego do Skarbu Państwa pakietu akcji FSO SA ukraińskiej spółce AwtoZAZ powinna zostać sfinalizowana w poniedziałek, wtedy ma przybyć do Polski kontrolujący ukraińską spółkę Tariel Wasadze - powiedział w czwartek PAP minister gospodarki i pracy Jacek Piechota.

    Minister przyznał, że AwtoZAZ "ma swoje problemy wynikające m.in. ze zmiany warunków działalności w Specjalnych Strefach Ekonomicznych", ukraińska prasa spekulowała nawet o groźbie bankructwa AwtoZAZ. "Minister Skarbu Państwa wiele miesięcy negocjuje tę umowę, tak więc myślę, że gwarancje,  wobec tegorodzaju zagrożeń już sprawdził" - powiedział Piechota.

    Piechota przypomniał też, że w FSO realizowany jest program restrukturyzacji. "Warunkiem powodzenia programu restrukturyzacji jest inwestor, który w ramach tego programu będzie mógł uzyskać pomoc publiczną, konkretnie gwarancje rządowe, czy umorzenie części zobowiązań publiczno prawnych" - powiedział.

    Dodał, że prawdopodobnie inwestor będzie potrzebować mniejszej pomocy publicznej niż zakładał polski rząd. 

    Ministerstwo Skarbu Państwa od połowy grudnia prowadzi negocjacje z AwtoZAZ w sprawie sprzedaży 20 proc. akcji FSO. W listopadzie rząd zgodził się na sprzedaż w trybie niepublicznym akcji FSO serii A i B. Socha mówił wówczas, że ukraińska spółka utrzymuje fabrykę przy życiu, ponieważ odbiera 88 proc. produkcji FSO.

    Minister Skarbu Państwa Jacek Socha informował w połowie kwietnia, że Skarb Państwa nie otrzyma od AwtoZAZ pieniędzy za 20-proc. pakiet akcji FSO ze względu na zadłużenie spółki; przy tym FSO jest tak zadłużona, że jeśli nie zostanie sprzedana, jedynym wyjściem będzie upadłość.

    Około 80 proc. akcji żerańskiej firmy jest w posiadaniu koreańskiego Daewoo. Jednak Daewoo zrezygnowało z kontroli operacyjnej nad FSO, oddając większość głosów na WZA spółki Skarbowi Państwa.

    Piechota poinformował również, że spotka się w piątek z premier Ukrainy Julią Tymoszenko, aby poruszyć m.in. sprawę warunków działalności polskich firm w tym kraju, ponieważ ostatnie zmiany rząd uważa za utratę warunków nabytych dla tych firm.

    Dodał, że toczą się również rozmowy w sprawie zalegalizowania zatrudnienia Ukraińców pracujących nielegalnie w Polsce. Wyniki powinny być znane w czerwcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / W poniedziałek powinna być sfinalizowana umowa z AwtoZAZ