W poniedziałek wieczorem aukcja wyposażenia Dworca Centralnego

PAP
opublikowano: 05-12-2011, 14:02

W poniedziałek wieczorem na warszawskim Dworcu Centralnym odbędzie się aukcja, na której będą licytowane elementy starego wyposażenia dworca, zdjęte podczas trwającego remontu. Wystawione będą m.in. tablice informacyjne, czy tarcze dworcowych zegarów.

Przedmiotem aukcji są pozostałości wyposażenia Dworca Centralnego w Warszawie usunięte podczas modernizacji w latach 2010-2011. Będą to m.in. kasetony, które kierowały podróżnych na per­ony, tabliczki informacyjne, fragmenty starych zegarów. Cena wywoławcza każdego obiektu to 75 zł.

Aukcję organizują PKP S.A. i Fundacja Centrum Architektury. Dochód z licy­tacji zostanie przez­nac­zony na sfi­nan­sowanie upamięt­nienia projektantów Dworca Cen­tral­nego - architek­tów Arse­niusza Romanow­icza i Pio­tra Szymaniaka. Aukcja odbędzie się o godz. 19 w Cafe Poczekalnia na antresoli dworca; zgłoszenia przyjmowane są do godz. 18.

5 grud­nia przypadają 36. urodziny dworca. Budowę kończono w pośpiechu, by otworzyć go przed planowaną wizytą Leonida Breżniewa. Z powodu pośpiechu zrezygnowano z niektórych elementów, które były w projekcie.

Kilka lat temu trwała dyskusja, czy zburzyć dworzec przed Euro 2012 i wybudować nowy, czy wyremontować budynek. Ostatecznie zdecydowano, że ma być on wyremontowany, bez zasadniczej przebudowy. Lifting Centralnego trwa od ponad roku - wyczyszczono halę główną i podziemia dworca; pojawił się nowy system informacji dla pasażerów, nowe biletomaty oraz punkty informacyjne.

Większość prac na peronach, w przejściach i w hali głównej ma się zakończyć na początku przyszłego roku. W pierwszym kwartale 2012 r. będą jeszcze trwały prace wykończeniowe, ale w częściach dworca, które nie są bezpośrednio związane z obsługą podróżnych, np. w biurach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane