W Pontevedrze auta jeżdża 10 km na godzinę

  • DI
opublikowano: 03-11-2019, 22:00

Władze 80-tysięcznej Pontevedry w północno-zachodniej Hiszpanii zatwierdziły przepisy ograniczające maksymalną prędkość jazdy do 10 km na godzinę.

Ograniczenie obowiązuje w ścisłym centrum miasta, a także na kilkudziesięciu większych ulicach przylegających do śródmieścia.To pierwsze miasto w Hiszpanii z tak niskim limitem prędkości. Nowe przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo pieszych, a także licznych pielgrzymów udających się przez to miasto do Santiago de Compostela tzw. portugalskim szlakiem. Pierwsze ograniczenia prędkości w Pontevedrze wprowadzone zostały w 2009 r. W ciągu kolejnych 10 lat liczbę wypadków drogowych na obszarze miejskim objętym limitami prędkości udało się zredukować o 90 proc.

Nowe limity prędkości, do 30 km na godzinę, obowiązują na 87 proc. ulic Bilbao w Kraju Basków. Ograniczenie dotyczy także rowerzystów oraz użytkowników elektrycznych hulajnóg. Z bardzo popularnego w mieście środka transportu korzystać będą mogły tylko osoby powyżej 16. roku życia.

Z danych Dyrekcji Dróg Hiszpanii (DGT) wynika, że strefy z ograniczeniami prędkości do 30 km/h obowiązują już w 19 miastach, w tym w największych aglomeracjach: Madrycie, Barcelonie i Walencji. DGT zaprezentował dane dotyczące liczby wypadków na trasach, na których w styczniu obniżono limit prędkości ze 100 do 90 km na godzinę — po redukcji liczba wypadków drogowych zmalała o 9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu