W poszukiwaniu inwestycyjnej perły

Robert Liszka, project manager w GoAdvisers
opublikowano: 22-02-2011, 00:00

Każdy inwestor chciałby mieć w portfelu akcje tylko takich spółek, które przyniosą mu jak największy zysk. Zrealizowanie tego celu w obliczu giełdowego ryzyka i niepewności jest jednak nie lada sztuką. W jaki sposób wybrać zatem tę inwestycyjną perełkę?

Wyniki, strategia i rynek

Jednym z podstawowych elementów oceny danej spółki są historyczne wyniki finansowe. Jeśli jej przychody i zyski w minionych latach rosły, to jest to pierwszy sygnał świadczący o tym, że ma ona silne fundamenty i warta jest zainteresowania. Drugi krok polega na sprawdzeniu planów na przyszłość i odpowiedź na pytanie, czy jest szansa, że dobre wyniki nie tylko się powtórzą, ale będą rosły. Kluczowa jest w tym przypadku ocena strategii rozwoju i kompetencji zarządu spółki, a także analiza sektora, w którym działa, i jego atrakcyjności.

Wskaźniki wyceny

W następnym etapie oceny można przejść do przeglądu podstawowych wskaźników wyceny: P/E, P/BV itd., które pozwolą oszacować, czy cena waloru jest wysoka. Niestety, często zdarza się, że akcje atrakcyjnej spółki wydają się nawet przewartościowane. Warto jednak pamiętać, że na giełdzie, oprócz chłodnych kalkulacji, rządzą także emocje i pomimo że akcje wydają się być drogie, nie znaczy to, że nie mogą być jeszcze droższe. W wycenie opartej na wskaźnikach można wykorzystać też przyszłe wartości parametrów (zysków, przychodów itp.), gdyż one mogą powiedzieć więcej o obecnej cenie waloru.

Analiza techniczna

Drugim sposobem wyszukiwania okazji inwestycyjnych, który może być połączony z podejściem fundamentalnym, jest analiza techniczna. Opiera się ona na założeniu, że wszystkie informacje, a także oczekiwania są pokazane w cenach. Jeśli kurs danej spółki znajduje się w trendzie rosnącym, a wokół jej planów rozwoju jest szum medialny, to prawdopodobieństwo, że będzie to dobra inwestycja, jest wysokie i warto z takiej szansy skorzystać. Czasem prosta strategia może być skuteczna i przynieść spore zyski.

Wejście i wyjście z inwestycji

Ważnym elementem podejmowania decyzji inwestycyjnych jest czas zakupu oraz moment sprzedaży. Przed dokonaniem inwestycji należy ocenić obecną sytuację gospodarczą i jej perspektywy. Jeśli są one korzystne, to ryzyko poniesienia strat jest mniejsze, gdyż w hossie rynek docenia dobre informacje, a takich należy oczekiwać, jeśli inwestycja była przemyślana. W bessie ryzyko jest duże i nawet najlepiej dobrany walor może nie oprzeć się powszechnej tendencji spadkowej. Na etapie wyboru spółki liczy się dobrze przeprowadzona analiza, własna intuicja i doświadczenie.

Trafiony wybór spółki to nadal za mało, aby zarabiać na giełdzie. Kluczowym elementem każdej inwestycji jest realizacja zysków, gdyż dopiero wtedy można mówić, że zakup był udany. Wyczucie czasu, a także chłodna kalkulacja są bardzo ważne, aby wyjść z inwestycji z sukcesem. Czasami przetrzymywanie akcji za długo w oczekiwaniu na coraz większe zyski może przynieść wręcz odwrotne skutki.

Najważniejsze doświadczenie i odrobina szczęścia

Ocena atrakcyjności danej spółki jest nie tylko sztuką, ale także nauką, której tajniki każdy inwestor zgłębia latami. Trzeba także pamiętać o tym, że inwestując na giełdzie, nie uniknie się porażek. Aby zarabiać, należy umieć szybko przyznawać się do błędów, kończyć stratną inwestycję i wyciągać wnioski na przyszłość. Oprócz doświadczenia, niezbędna jest także odrobina szczęścia, na które tak bardzo liczą inwestorzy, inwestując każdego dnia na giełdzie.

Robert Liszka

project manager w GoAdvisers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Liszka, project manager w GoAdvisers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu